Unitatea audio originala - poate fi refolosita ?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Lun Oct 06, 2008 1:19 pm

acest update mai face si altceva in afara de patchul de DVD-IN -Motion? doar atat? absolut nimic in plus?

exista vreo posibilitate sa fac un backup al sistemul actual in caz ca updateul face probleme?

sau posibilitate de roll-back?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Oct 06, 2008 3:19 pm

Singura posibilitate de backup e sa scoti hardul, sa il conectezi la un pc, sa il deblochezi si apoi sa faci o copie a fisierelor pe pc. Pentru rollback trebuie sa faci invers
Eu nu cred ca are rost sa te obosesti cu backup atata timp cat ai aceeasi versiune cu cea pentru care este facut patch-ul. Mie mi-a mers din prima.
Mai multe informatii sunt AICI

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Lun Oct 06, 2008 3:26 pm

am inteles, merci de raspuns.

referitor la prima parte a intrebarii: asta este singura diferenta intre cele 2 softuri? dvd in motion?

nu mai sunt si alte imbunatatiri ale softului?

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Lun Oct 06, 2008 3:32 pm

QUOTE (rcostin)Scuze de 'fierbere' dar forumul asta nu prea anunta cand se posteaza un reply. Alo, nea adminu', umbla la injectoare !! :-D

Softul original are doua restrictii: una pentru DVD cealalta pentru AUX IN. Momentan este scoasa doar cea pentru DVD. Pentru AUX-IN, in curand.

So, intai si intai, ca sa nu ardeti CDuri degeaba, verificati ce versiune de software aveti.
1. Apasati SET+NAVI pentru aprozimativ 5 secunde si apoi verificati la Version Indication daca loaderul este model NR-261EM. Daca nu, acest CD nu este potrivit.

2. Pe MMCS apasati butonul Info -> Support Info
Daca aveti software version mai mic decat E, puteti merge la dealerul Mitsubishi sa va faca un update care include si CDDBul cu ultima versiune. Nu este obligatoriu, dar v-ar prinde bine.

3. Luati imaginea de aici
Extrageti ISOul si ardeti un CD cu el. Cititi README pentru instructiuni

Bafta
Costin

PS
Daca la pasul 1 identificati alta versiune decat EM, nu disperati, exista o procedura. Dati PM.


rcostin, la ce se refera restrictia pentru AUX IN? eu am un lancer 2008 si am intrarile AUX in spatele scrumierei... am folosit un iphone 3G pe AUX si functioneaza audio. nu si video.
si nu imi afiseaza melodiile pe MMCS este doar ecranul negru AUX IN, trebuie sa le manipulez de pe iphone.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Oct 06, 2008 3:47 pm

In spatele scrumierei ai 3 mufe tip RCA pentru AUX. Doua din ele (alb si rosu) sunt pentru intrare audio, iar a 3-a (galbena) este pentru video. Sub nici o forma nu o sa reusesti sa vezi melodiile din playerul pe care il conectezi pe AUX. MMCS-ul doar capteaza semnalul audio si il transmite la boxe, iar pe cel video il afiseaza.
Restrictia de care vorbea rcostin se refera la faptul ca semnalul video de pe AUX nu este afisat pe ecran in timp ce masina se afla in miscare.
Ideea e ca nu te poti uita la un film de pe un player, conectat prin AUX la MMCS, in timp ce mergi cu masina. Motivul e usor de inteles.
Aceeasi restrictie este si pentru playerul DVD integrat in MMCS.
Patch-ul asta elimina doar restrictia pentru DVD, cea pentru AUX ramane.

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Lun Oct 06, 2008 3:57 pm

eu credeam ca aia rosie e pentru video, oricum cu toate mufele conectate (alb, galben si rosu) MMCS nu imi face play la imaginile de pe iphone, nici la cele statice nici la filme.

o sa incerc sa instalez un player video mai smecher pe iphone si sa incerc cu ala.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Oct 06, 2008 4:14 pm

Din cate stiu eu, iPhone nu are iesire video. Nu ai decat o mufa jack pentru casti. Aia o conectezi la alb si rosu la MMCS.
Pentru filme iti trebuie un device care sa aiba iesire video. De ex. se poate de pe un laptop. Deci nu conteaza ce player ai instalat pe iPhone.

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Lun Oct 06, 2008 8:09 pm

am un cablu care nu se conecteaza la iesirea jack pentru casti, ci la iesirea usb, aia cu multi pini.

iar in celalat capat al cablului are exact 3 jackuri: alb, galben si verde.

Avatar utilizator
cristy_ior
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 8:10 pm

Mesaj de cristy_ior » Mar Oct 07, 2008 9:24 pm

SALUT

Stie cineva daca la Outlander exista pe undeva mufele acelea (audio-video) pentru AUX. Eu am perchezitionat toata masina si nu am gasit nimik.


va multumesc

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Mar Oct 07, 2008 10:46 pm

nu e pe toate versiunile, eu am instyle si am mufele respective

pe inform nu cred ca se gasesc iar pe invite nu sunt sigur.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori