Unitatea audio originala - poate fi refolosita ?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
rcostin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 02, 2007 4:35 pm

Mesaj de rcostin » Sâm Oct 27, 2007 1:09 pm

Cand mi-am comandat masina (modelul Instyle), am comandat versiunea cu NAVI + ceva maruntisuri. In consecinta am ramas "pe stoc", dealerul nepreluand la schimb ceea ce a inlocuit, cu:
- una bucata masca bord originala
- una bucata radio + CD/MP3 player
- 2 praguri (la capitolul maruntisuri)

Intrebarile mele sunt:
- pot folosi unitatea ramasa pe o alta masina ? Adica ideea e de a o face sa functioneze impreuna cu masca dar fara alte accesorii.
- are careva cunostinta de modul de conectare a pinilor pe cele 2 mufe dn spatele unitatii ?
- s-a bagat careva sa schimbe harddiskul intern de la MMSC cu unul mai mare ? Partitia de music server are numai 5 Gb iar DVDuri dual layer cu MP3 nu prea accepta ...

Toate bune

Avatar utilizator
sitaruvali
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 05, 2008 8:40 am

Mesaj de sitaruvali » Lun Ian 21, 2008 4:04 am

Nu pot viziona dvd-urile. Am frecat manualul pe toate partile. Stie careva cum se face?

Avatar utilizator
mili
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 12:16 am

Mesaj de mili » Mie Ian 23, 2008 11:28 pm

DVD are imagine doar cand sta masina . In mers s-au gandit Japonezii ca nu se pot uita copii la desene !!!

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Joi Ian 24, 2008 9:43 am

Daca ar putea sa se uite copii s-ar uita si soferul, iar asta ar insemna ca n-ar mai fi atent la drum. Implicatiile, va las sa le ghiciti voi.
Exista o unitate video pentru locurile din spate, care poate functiona, fie separat fie in tandem cu MMCS-ul, si care nu se oprestie din rularea filmului cand masina se deplaseaza.

Avatar utilizator
rcostin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 02, 2007 4:35 pm

Mesaj de rcostin » Lun Mai 26, 2008 6:33 pm

Am suflat praful de pe topicul asta si m-am gandit sa va anunt ca problema cu vizionarea DVDului cand masina e in miscare a fost rezolvata. Fara sarme, fara inventii, fara desfacerea bordului sau a vreunui surub. Doar software. Bagi CDul si voila ...
Hai sa vedem cati se prind cu adevarat de stirea asta 8)

PS
E pe bune, nu e inventie.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Mai 26, 2008 8:57 pm

Chiar sunt curios cum ai rezolvat problema. Eu am unitatea MMCS pe Lancer.

Avatar utilizator
noris08
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 28, 2008 3:15 pm

Mesaj de noris08 » Mar Mai 27, 2008 9:57 am

QUOTE (rcostin)Am suflat praful de pe topicul asta si m-am gandit sa va anunt ca problema cu vizionarea DVDului cand masina e in miscare a fost rezolvata. Fara sarme, fara inventii, fara desfacerea bordului sau a vreunui surub. Doar software. Bagi CDul si voila ...
Hai sa vedem cati se prind cu adevarat de stirea asta 8)

PS
E pe bune, nu e inventie.

hai spune-ne, nu ne mai fierbe!
n-ai vreo varianta si pentru updade-ul de harti pt romania? am vazut ca navteq a scos harti cu estul europei, dar mitsubishi o cam zguduie

Avatar utilizator
rcostin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 02, 2007 4:35 pm

Mesaj de rcostin » Mie Mai 28, 2008 3:01 pm

Scuze de 'fierbere' dar forumul asta nu prea anunta cand se posteaza un reply. Alo, nea adminu', umbla la injectoare !! :-D

Softul original are doua restrictii: una pentru DVD cealalta pentru AUX IN. Momentan este scoasa doar cea pentru DVD. Pentru AUX-IN, in curand.

So, intai si intai, ca sa nu ardeti CDuri degeaba, verificati ce versiune de software aveti.
1. Apasati SET+NAVI pentru aprozimativ 5 secunde si apoi verificati la Version Indication daca loaderul este model NR-261EM. Daca nu, acest CD nu este potrivit.

2. Pe MMCS apasati butonul Info -> Support Info
Daca aveti software version mai mic decat E, puteti merge la dealerul Mitsubishi sa va faca un update care include si CDDBul cu ultima versiune. Nu este obligatoriu, dar v-ar prinde bine.

3. Luati imaginea de aici
Extrageti ISOul si ardeti un CD cu el. Cititi README pentru instructiuni

Bafta
Costin

PS
Daca la pasul 1 identificati alta versiune decat EM, nu disperati, exista o procedura. Dati PM.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Iun 02, 2008 9:12 pm

Azi am facut si eu update-ul si merge perfect. Mutumesc @rcostin. Urmaresc si eu discutiile de pe http://www.mitsubishiforum.com si astept noutati.

Avatar utilizator
rcostin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 02, 2007 4:35 pm

Mesaj de rcostin » Mar Iun 03, 2008 8:17 pm

@cix
Ma bucur ca ai reusit.
Stay tuned. Urmeaza sa mai scoatem si alte blocaje. :-D

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori