Anvelope

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
cezarionus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Oct 12, 2007 12:50 am

Mesaj de cezarionus » Lun Oct 29, 2007 4:36 pm


Avatar utilizator
cezarionus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Oct 12, 2007 12:50 am

Mesaj de cezarionus » Lun Oct 29, 2007 4:40 pm

eu tot gasesc 255, cred ca nu ar fi oproblema?!http://www.vanzarianvelope.ro/listarean ... 18&extra=0

Avatar utilizator
XTra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 29, 2007 10:19 am

Mesaj de XTra » Lun Oct 29, 2007 8:52 pm

anvelopele sunt 225/55/R18 nu 255

Avatar utilizator
mitzsu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 29, 2007 10:49 am

Mesaj de mitzsu » Mar Dec 18, 2007 1:38 pm

Salut !
Am cumparat, si cu vremea asta cainoasa m-am si convins ca sunt bune, Nokian model Hakka, cauciucuri de iarna 235/50 R18. Raportul e aproape identic cu cel al Bridgestone-urilor cu care a venit echipata masina, doar 0,6 mm mai mici in diametru.
Problema este doar la montaj, "sar" nitel mai greu pe janta, pentru a le aseza a fost necesara o presiune cam de 8 atmosfere la fiecare.
Presiunea finala recomandata (2,3) s-a facut ulterior, cu azot -chipurile ar prezenta avantajul de a nu avea fluctuatiile de temperatura si volum ale aerului "simplu", se evita riscul supra-umflarii in perioadele mai calde cu rulaj la viteze sporite, respectiv al comprimarii aerului in noptile cu ger excesiv.
Cat despre ce am vrut sa spun prin supra-umflare = presiuni crescute cu variatii intre 0,5 si 1,5 atmosfere, nedaunatoare anvelopei in sine, dar care prin rigidizarea acesteia micsoreaza suprafata de contact in suprafata de rulare a acesteia si calea de rulare ( carosabil), ceea ce implica : aderenta scazuta, spatiu de franare crescut, amortizoare si suspensii suprasolicitate, tensiuni nelalocul lor in virajele abordate in trepte de viteza superioare.
Toate cele bune, o iarna placuta, fara nici un fel de evenimente nedorite la volan !
Si, bineinteles, sarbatori de iarna fericite tuturor !

Avatar utilizator
andreiderme
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 16, 2007 8:37 pm

Mesaj de andreiderme » Mar Dec 18, 2007 8:30 pm

Dati-mi voie sa va lamuresc putin in privinta cauciucurilor:
Te uiti frumushel pe lateralul cauciucului si vezi ce scrie. Care sunt variantele:
1)Nu pomeneste nimic: sigur sunt NUMAI de vara! Nu va recomand sa rulati iarna cu ele daca nu vreti sa manance lumea coliva dupa voi sau sa va injure tirurile ca mergeti cu 20 km/h (am patit-o)
2)scrie doar M+S: asta inseamna "mud+snow" noroi si zapada. Asta inseamna ca sunt all season si ca merge sa o folositi pe zapada, dar nu foarte mare, ca nu dezvolta suficienta tractiune. Un exemplu este cauciucul montat pe Outlanderul meu de 16 inch Yokohama Geolander g033(parca)
3) aici e shmecheria: simbolul de munte cu un fulg de zapada pe el. Este cotatia de "severe snow" si inseamna ca dezvolta o tractiune mare pe zapada. Nu trebuie sa fie neapart un cauciuc de iarna dedicat! Cum asa? Pai de exemplu:

Eu am cumparat cauciucuri BFGoodrich All-Terrain T/A KO http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp ... n+T%2FA+KO
Va recomand cu caldura aceste cauciucuri disponibile si 215/70/r16. In Bucuresti erau 750 RON bucata; le-am luat din Iasi pe comanda cu 550 RON(!). Au cotatie de zapada extrema si merg fabulos si pe uscat si ud si zapada ( am urcat drum forestier numai cu gheata si zapada aproape cat garda mea la sol). Singurul inconvenient: un pic zgomotoase. Dar asta e!

Avatar utilizator
andreiderme
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 16, 2007 8:37 pm

Mesaj de andreiderme » Mar Dec 18, 2007 8:32 pm

Situl e http://www.proinvest.com.ro/
Incearca poate gasesti ceva pe masura ta. Mai intai documenteaza-te la www.tirerack.com

Avatar utilizator
BlackViper
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 21, 2007 11:09 am

Mesaj de BlackViper » Vin Dec 21, 2007 11:45 am

Daca ai cumva jante de tabla, eu am un set, pot sa-it recomand Wintrac 4Xtreme de la Vredestein. Sunt bine cotate pentru zapada si gheata, si sunt ok pentru apa/ploaie/zloata - testate personal. Este adevarat ca eu am luat dimensiunea 215/70/16 si au costat pina in 400 RON cu tot cu montat.

Avatar utilizator
viviesp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 01, 2008 4:43 pm

Mesaj de viviesp » Mar Iul 01, 2008 7:50 pm

poate mai ai nevoie anul acesta...
PIRELLI 225/55R18 98H SOTTO ZERO - pe stoc

am pus un anunt aici: http://www.mitsu.ro/forums/viewtopic.php?p=14272#14272

daca pot sa va mai ajut cu ceva...
Fişiere ataşate
sotto_zero.jpg
sotto_zero.jpg (12.21 KiB) Vizualizat de 7063 ori

Avatar utilizator
MIB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 29, 2008 7:40 am
Contact:

Mesaj de MIB » Mar Ian 13, 2009 8:45 am

Tocmai ce am cumparat jance Borbet CA si cauciucuri Dunlop Winter Sport M2 215/70 R16.
Investite: 3400 Lei ...rezultatul:





Cred ca merita investitia! Oricum ma simt ceva mai sigur decat acum cateva zile cand mergeam cu cauciucurile originale pe jenti de 18", care cauciucuri or fi fost ele "All Season".. dar nu sunt adcvate conditiilor meteo actuale din Bucuresti, cel putin!!

Avatar utilizator
driv3r
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 13, 2008 5:19 pm

Mesaj de driv3r » Mie Ian 14, 2009 9:54 am

Eu am luat de la viviesp Good Year Eagle LS2 225/55/18 (cred ca sunt all season - 690/buc) si le-am montat ieri...sunt super comparativ cu ce a fost pe masina (considerand si uzura)...zgomotul la rulare s-a redus semnificativ si aderenta e mai buna decat la Bridgestone. In concluzie sunt foarte multumit si le recomand !

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori