Anvelope

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Sâm Noi 12, 2011 6:12 am

QUOTE (godaro @ Oct 11 2011, 08:35 AM) eu am preferat anul trecut sa cumpar roti de 16" + anvelope iarna + prezoane si am ajuns mai ieftin decat 4 x cauciucuri de iarna pe 18". merita sa explorati varianta asta

Eu am facut asta acum 4 ani si sunt deja la al doilea rand de anvelope pt jantele de 16'' ptc am iernile merg destul de mult. Ideea este foarte buna mai ales daca ai de gand sa tii masina mai mult timp.

Avatar utilizator
cris_tian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 28, 2008 12:22 am

Mesaj de cris_tian » Lun Noi 14, 2011 8:54 pm

QUOTE (angelo_barbu @ Nov 11 2011, 10:32 PM) stie cineva cum se comporta iarna, anvelopele cu care vine echipat Mitsubishi Outlander
(Yokohama Geolander g33 parca-dim 215/70/R16)?

se comporta binisor atata timp cat au profil bun. prin Bucuresti nu mi-au facut probleme in iernile din 2008 pana acum. totusi sunt cauciucuri de vara marcate cu M+S. am fost cu ele pe la Muntele Rosu, dar nu m-am riscat si am pus lanturile, vazandu-i pe ceilalti cum urca panta pana la jumate si apoi se scurg inapoi la vale.
daca ai in plan munte pe timp de iarna, iti recomand sa ai in vedere si niste lanturi cu za de 12mm, desi cartea zice 9mm.
anul asta inlocuiesc G033 originale cu Matador MP81 (454 RON).
m-am fortat in zadar sa gasesc Yokohama G053 (cu laterala intarita).

Avatar utilizator
volodea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 20, 2010 4:39 pm

Mesaj de volodea » Mie Dec 28, 2011 11:21 pm

QUOTE (cris_tian @ Nov 14 2011, 09:54 PM) se comporta binisor atata timp cat au profil bun. prin Bucuresti nu mi-au facut probleme in iernile din 2008 pana acum. totusi sunt cauciucuri de vara marcate cu M+S. am fost cu ele pe la Muntele Rosu, dar nu m-am riscat si am pus lanturile, vazandu-i pe ceilalti cum urca panta pana la jumate si apoi se scurg inapoi la vale.
daca ai in plan munte pe timp de iarna, iti recomand sa ai in vedere si niste lanturi cu za de 12mm, desi cartea zice 9mm.
anul asta inlocuiesc G033 originale cu Matador MP81 (454 RON).
m-am fortat in zadar sa gasesc Yokohama G053 (cu laterala intarita).

eu am geolandar din 2008 de cand am luat masina. de anul trecut adica 2010 am inceput sa simt vibratie in volan la viteza ...cam 140-160 km/h; am fost la o vulcanizare mai rasarita si mi-=au spus ca anvelopa este ... ovala (?). nu i-am crezut si am continuat. In iarna asta am facut niste drumuri mai lungi si nu m-am simtit ok cu ele asa ca am mers la alta vulcanizare, rezultat dupa verificarea rotilor:
o janta era ovala - au indreptat-o (eu nu-s f sigur...) iar anvelopele intr-adevar nu erau ok in sensul ca sunt deformate si asta e motivul pt care simt acele vibratii.
in prima faza ma gandesc sa imi iau alte gume, dar ce fel de gume? mai toate marcile mari micheline etc isi au fabrici prin toate tarile..."rasarite" si nu sunt f sigur ca aia respecta retele intocmai.
eram intr-o prima faza orientat catre dunlop dar limita de viteza este 160... dunlop n-am vazut sa fabrice in turcia, china ...
e ca si cu uleiul de motor Mobil .."superschema" made in turkey.
asa ca poate sa-mi spuna careva un brand "curat"?
toate cele bune!

Avatar utilizator
horrry
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 11, 2010 10:04 pm

Mesaj de horrry » Joi Dec 29, 2011 12:44 pm

Salut. Eu am Nokian WR G2 SUV 100H.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori