PROBLEME DIN FABRICATIE

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
Dan Petcu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 01, 2007 12:32 pm

Mesaj de Dan Petcu » Dum Oct 07, 2007 11:23 am

Salutare,

Va supun atentiei o problema aparuta la noul outlander, care l-am achizitionat de o luna de zile.
Furtunul care alimenteaza pompa de servodirectie, cel ce pleaca din vasul in care se afla lichidul de servodirectie, este PROST montat, incat dupa o anumita perioada, exista riscul de a sta pe rola alternatorului, de la cureaua de antrenare si sa fie taiat din cauza frecarii rolei.
Acest lucru s-a intamplat la masina mea, si am ramas fara servodirectie in timp ce coboram de pe un munte, la Ranca, moment in care am intrat intr-un mic rau, varianata mai buna decat o rapa , unde am taiat si o anvelopa.
Am apelat la MAP, si au recunoscut defectul, numai ca nu doreau sa acopere toate defectiunile si cosurile provocate de acest incident.
Dupa o reclamatie facuta la Mitsubishi Europa si Tiriac auto, au acceptat sa suporte toate cheltuielile si sa skimbe tot ce a fost avariat din cauza acestei defectiuni.
Ca urmara va sfatuiesc sa verificati pozitia furtunului si eventual sa il fixati cu o brida de plastic cat mai departe de rola.

P.S. In service-ul de la Pitesti unde mi-a fost remediata defectiunea, la 2 masini Outlander care trebuiau livrate la clienti, le fixau acest furtun......

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Lun Oct 08, 2007 2:26 am

Felicitari pentru faptul ca te-ai dus pana in panzele albe cu reclamatiile si nu te-ai lasat dus de nas cu astfel de "romanisme". "- Domne stii...tu ai dreptate ca noi am gresit dar plateste si tu ceva acolo!" Partea proasta e ca astfel de texte tin inca si foarte multi oameni scot bani din buzunar degeaba. (Si aici nu ma refer la M Car sau la Mtsubishi ci la modul in care sunt tratati clientii. Eu am avut mai multe meciuri cu service-urile dacia si cu vocea clientului pt masina de serviciu)
Eu sunt foarte multuit de Mitsu meu (Lancer) cu care tocmai am facut 6000 km prin Europa si s-a cumportat excelent. (Ce e drept a avut consum cam mare dar nu cred ca e el de vina )

Avatar utilizator
mitzsu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 29, 2007 10:49 am

Mesaj de mitzsu » Vin Ian 18, 2008 8:03 am

:wink: Multumim !!
Ridicat capota, cascat ochii, identificat furtun, legat cu brida plastic 8)
Inca odata, multam !!

Avatar utilizator
batranu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 26, 2007 11:38 pm

Mesaj de batranu » Lun Ian 21, 2008 2:29 pm

:shock: :shock: :shock: nu se poate asa ceva!

e bine daca sunteti multumiti de masina (parca sunteti legati la ochi), daca dan petcu ajungea intr-o prapastie?
cei de la mitu au scapat ieftin doar cu remedierea masinii! pentru astfel de lucruri trebuiau platite despagubiri cu mult mai mari decat dauna in sine!

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Lun Ian 21, 2008 2:48 pm

inconstienta...si pana la urma suntem in RO.
despagubiri se platesc doar...prea tarziu...

Avatar utilizator
cris_tian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 28, 2008 12:22 am

Mesaj de cris_tian » Lun Ian 28, 2008 12:27 am

QUOTE (mitzsu):wink: Multumim !!
Ridicat capota, cascat ochii, identificat furtun, legat cu brida plastic 8)
Inca odata, multam !!




abea mi-a sosit Invite de 3 zile. m-am tot uitat dupa un furtun fixat sa nu dea in fulia aia de alternator, dar nu am vazut nimic. mie mi se pare ca toate furtunele alea stau super bine, desi nu sunt legate cu nimic.
o poza se poate?

stie careva ceva despre un zgomot metal pe metal la trecerea peste denivelari? la mine face acest zgomot pe dreapta.
multam

Avatar utilizator
pentium
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Ian 11, 2008 1:06 am

Mesaj de pentium » Joi Feb 07, 2008 12:26 pm

Poate cineva sa imi identifice si mie vinovatul furtun?
Fişiere ataşate
Clipboard_4.jpg
Clipboard_4.jpg (62.42 KiB) Vizualizat de 8927 ori

Avatar utilizator
pentium
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Ian 11, 2008 1:06 am

Mesaj de pentium » Joi Feb 07, 2008 12:27 pm

More...
Fişiere ataşate
Clipboard_3.jpg
Clipboard_3.jpg (59.61 KiB) Vizualizat de 8921 ori

Avatar utilizator
pentium
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Ian 11, 2008 1:06 am

Mesaj de pentium » Joi Feb 07, 2008 12:28 pm

Even more...
Fişiere ataşate
Clipboard_5.jpg
Clipboard_5.jpg (67.37 KiB) Vizualizat de 8913 ori

Avatar utilizator
pentium
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Ian 11, 2008 1:06 am

Mesaj de pentium » Joi Feb 07, 2008 12:29 pm

Scuze de cum am postat, dar sunt limitat de 600x600 pixeli si marime sub 200kb.
Ca altfel puneam direct pdf-ul.
Fişiere ataşate
Clipboard_6.jpg
Clipboard_6.jpg (67.31 KiB) Vizualizat de 8909 ori

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori