Bataie Ambreiaj La 2.0 Diesel

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Dum Mai 10, 2009 10:28 am

Salut!
Este normal sa simt o vibratie in pedala de ambreiaj cand debraiez la peste 2500rpm? Simt ceva care se invartesi genereaza o vibratie. La turatii mici nu se simte insa.
Masina este noua, si la ce dieseluri am mai condus eu, nu se intampla. Am condus mai mult un 1.6hdi PSA cu volanta dubla, dar nu am sesizat acest lucru nici la motoare de 1.4 sau 2.0 cu volante simple.
Multumesc!

Promit sa revin si cu impresii si poze cand ajung acasa si descarc pozele.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Mai 11, 2009 10:06 am

Nu este normal sa simti acea vibratie. Daca este destul de evidenta poti sa mergi cu ea la service sa vezi ce are. Daca se simte foarte incet s-ar putea ca mecanicul care iti face verificarea sa iti zica "Domne, eu nu simt nimic"

Avatar utilizator
andreiderme
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 16, 2007 8:37 pm

Mesaj de andreiderme » Lun Mai 11, 2009 12:18 pm

Si eu am o vibratie, dar care abia este perceptibila si am simtit-o conducand mai multe diesel-uri (inclusiv Logan). Pe mine nu ma nelinisteste. Acuma depinde de cat de tare vibreaza...

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Mar Mai 12, 2009 2:00 pm

Pana la urma cei de la service au zis ca e normala. Asa sa fie! Eu oricum o sa o conduc corect si daca o crapa, le-o pun in brate. Multumesc de raspunsuri!

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Joi Oct 09, 2014 4:56 pm

Dupa 5 ani jumate si 120.000km (aproape), masina a fost condusa zilnic in Bucuresti dar totusi cu grija, ambreiajul nu da nicio urma de oboseala. Nu am exagerat prin zapezi, dar a mirosit de 2-3 ori a incins (in 5 ani)
Cred ca se poate considera acea usoara bataie o chestie normala, specifica dieselurilor ne-rafinate

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori