Fum negru

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Sorin 25TMS
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Oct 06, 2021 8:44 pm
Contact:

Fum negru

Mesaj de Sorin 25TMS » Mie Oct 06, 2021 9:18 pm

Salut! Am un outlander 2268cm³, 177cp, manual, 2011. Masina o am din 2019, are 220.000km. sun plecat cu ea din tara de vreo 4 luni..merg zilnic ~ 120.. până.n 180km(90% autostrada) . Problema e urmatoarea: cu ceva timp in urmă a inceput sa scoata un fâsâit(nu șuierat de turbină, ci fâsâit ca de aer iesit printr.un furtun fisurat...sa zicem) la accelerare mai puternica. Odata cu acel fâsâit a aparut si fumul negru. Ambele(fasaitul si fumul) apareau la accelerare mai puternica, atunci cand intra turbina. Fara lipsa de putere: daca nu era 4x4 cuplat si eram putin virat, intr.a 2.a rupea aderența cand intra turbina, la drum intins simteam cum ma impinge.n scaun .De vreo săptămână, problema s.a agravat: la rulare constantă, intre 1500-2000 de ture merge intrerupt(in șuturi pe românește), iar in timpul acestui mers întrerupt scoate fum negru de nu.mi dau seama ce marca de masina am in spate...nasol tare. "Un fel de" soluție am gasit dându.i șprițuri. Dar la revenirea la mers constant apare din nou aceeasi problema. Iar cand o calc tare si intra turbina, parerea mea este ca fumul e mai putin dens decat la mers constant in șuturi. Am mai citit una alta pe net(😒🤦🤦🤦) cum ca ar putea fi de la debitmetru...că unii au scos mufa de la debitmetru si nu mai facea probleme. N.am avut ce face si am incercat si eu(max 1 km am mers). Rezultatul: cu mufa scoasa intr.adevar nu mai scotea fum, dar nici turbo nu mai aveam, nici daca urcam cu ambele picioare pe acceleratie, dar..bonus: mi.a ramas martorul motor(galben) aprins, chiar si dupa ce am cuplat la loc mufa debitmetrului. Ce poate fi? Pe loc, daca o ambalez nu fâsâie iar fumul pe care.l scoate e la nivelul "normal" pt diesel.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori