motor zgomotos

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
ecy76
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Feb 01, 2019 10:41 am
Contact:

motor zgomotos

Mesaj de ecy76 » Vin Feb 01, 2019 10:55 am

buna ziua!recent am achizitionat un outlander din 2014 motor de 2,2 150 cp diesel,am urmatoarea problema,motorul face un zgomot ciudat si am fost la reprezentanta si au zis ca sunt arbori balansieri!
va rog daca este cineva pe acest site sa ma ajute cu o parere daca eventual a avut problema asta si daca sa rezolvat si inca ceva uneori am sesizat ca acul turometrului fluctueaza putin uneori deloc!multumesc anticipat pentru raspuns!

rdst outy
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Dec 24, 2018 1:50 pm
Contact:

Re: motor zgomotos

Mesaj de rdst outy » Vin Feb 01, 2019 7:42 pm

Salut, eu am un motor 4N14, banuiesc, la fel ca al tau, intradevar, este ceva mai zgomotos decat motoarele VAG sau alte motoare *PSA", de exemplu), dar care chiar nu deranjeaza pe cei din habitaclu. Daca ai zgomote aritmice, fa-te prieten cu un service multimarca (NU recomand reprezentanta, pentru ca exista un dispret total fata de client, si ce iese din fisa lor de verificari, se catalogheaza ca fiind "problema de studiat", si pleci la fel cum ai ajuns. Cel mult o obtii o programare peste minimum 2 saptamani (Tiriac Auto), sau circa 3 saptamani la MIT Motors. (stiu ca la commentul asta ma injura cei de la MIT Motors)

ecy76
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Feb 01, 2019 10:41 am
Contact:

Re: motor zgomotos

Mesaj de ecy76 » Lun Feb 04, 2019 9:54 pm

mersi mult ptr raspuns!ma gandesc ca ar fi un zgomot aritmic cum ziceai tu dar cateodata nu se aude zgomotul acela si este foarte silentios,plus ca cateodata acul de turometru fluctueaza putin,am fost la reprezentanta dar zice ca sunt arborii balansieri care costa cam 7-8000 lei reparatul si pe urma am intrebat sigur sunt aceia ca garanteaza ca nu se mai aude sunetul si sincer nu am obtinut un raspuns concret de la ei,eu as repara daca as sti ca se rezolva problema dar ma intreb daca nu se rezolva ce fac platesc atata amar de ban degeaba!iar nu as vrea nic sa umblu prea mult asa ca mi frica sa nu uzez alte parti a motorului,mentionez ca trage foarte bine motorul nu scoate fum deci rest este super ok.
Inca ceva,mi au zis de la reprezentanta ca masina este inca in garantie ca trimite actele la Bucuresti si daca accepta de acolo o fac gratis(sincer asta nu cred)gasesc ei ceva motiv sa nu mai faca
Daca a mai intampinat cineva aceasta problema va rog sa ma ajutati cu un raspuns!

Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Re: motor zgomotos

Mesaj de spinner » Joi Feb 21, 2019 11:35 am

Daca zgomotul este similar cu cel din clip-ul asta, atunci au dreptate.
Intre timp poti trimite un mail la office@mitsubishi-motors.ro pentru a verifica daca exista campanii de rechemari pentru masina ta.
His: Outlander MK3, 2.2 DI-D
Hers: ASX MK2, 1.6 DI-D

Ex: Lancer X, 1.6, 2011

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori