am cumparat un jaf nou?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
alex167
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 31, 2008 9:35 am

Mesaj de alex167 » Vin Noi 07, 2008 4:19 pm

Aveti dreptate, kahn si Pentium. Drept urmare "raportez" ca sunt unul din cei foarte multumiti de achizitie. Am un 2,2 Intense+, luat acum 6 luni, am 10000 km fara probleme, nu papa gram de ulei, nu am greieri desi am scuturat-o la tara si pe off usor. Am o singura bataie de cap, ce gume de iarna sa-i pun? (bineinteles sa ma coste cat mai rezonabil).

Avatar utilizator
Kahn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 01, 2008 8:54 pm

Mesaj de Kahn » Sâm Noi 08, 2008 12:26 am

Ma bucur ca se strang randurile celor multumiti (poate ca ar trebui mutata discutia pe un alt topic).
In ce priveste anvelopele de iarna, recomand trecerea pe jante de 16, din 3 motive: talonul mai inalt (protectie mai buna a jantei), pretul mai mic si gama mai larga de alegere (in conditiile dimensiunilor atipice necesare pt. Mitsu)
In ce priveste pretul, o anvelopa 215/70/R16 se inscrie in marja 400-500 Ron, in timp ce una 225/55/R18 se duce in 800-1000 ron. Practic, in pretul unei anvelopa de 18 iti poti cumpara o janta+o anvelopa de 16, avantajul fiind ca janta e re-utilizabila (odata ce o ai, vei putea schimba de n ori anvelopele la jumatate de pret fata de cele de 18 ).
Referitor la gama de alegere, iata diferentele:

Pt. 16:
http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?s ... t_by=preis

Pt 18:
NIMIC!
(Rezultatul cautarilor pe acelasi site: cauciucuridirect.ro; intra si te vei convinge!)

Eu mi-am luat, deja, jante de 16 - sunt Borbet CA, de la Laros.ro ( decente si ieftine - cca. 340 Ron/buc).
Pentru anvelope mai astept un raspuns, daca nu - le voi lua de la cauciucuridirect

Avatar utilizator
XTra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 29, 2007 10:19 am

Mesaj de XTra » Mar Noi 11, 2008 1:08 pm

ce jante pe 16? 7,0x16?

Avatar utilizator
Kahn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 01, 2008 8:54 pm

Mesaj de Kahn » Mar Noi 11, 2008 10:28 pm

QUOTE (XTra)ce jante pe 16? 7,0x16?
De fapt, jantele originale sunt 6.5x16, dar asta e o dimensiune aproape imposibil de gasit la noi, ca si anvelopele complet atipice ale Outlander-ului (ce-o fi fost in capul japonezilor? Probabil, incurajarea producatorilor nationali :roll: ).
Dar sunt la fel de potrivite si 7.0x16 pentru ca tolerantele sunt destul de mari(vezi http://www.carbibles.com/tire_bible.html). Important este ca offset-ul sa fie 38 sau 40 mm, sa aiba 5 prezoane, iar distanta intre acestea sa fie 114.3.
Poti sa te orientezi aici: http://wheelbasero.alcar.fdi-dm.de/v1m/ ... 6ghek4004p (completand rubricile). Daca nu gasesti exact modelele respective la janta.ro sau alti dealeri, poti gasi alte modele similare ca specificatii, de exemplu la : http://www.laros.ro/index.php?page=cat3 (eu mi-am luat de aici, pentru ca au jante Borbet - un producator serios - la pret f. bun)

Avatar utilizator
soc2008
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 27, 2008 12:53 am

Mesaj de soc2008 » Mie Noi 12, 2008 11:35 am

Si eu cred ca n-ar trebui catalogat un mitsu ca jaf Eu sunt foarte multumit, in 6 luni 6000 km fara probleme! E super masina, iar daca s-ar faceacum un test comparativ cum au fost cele de iarna trecuta cu motorul de 2l (OUT v CRV v TIGUAN.....)va spun eu ca le-ar bate la poponeatza rau de tot. Anul trecut a fost intrecut doar de crv ca avea un motor mai rafinat, dar cu hdi de 2.2 se schimba multe lucruri.

Avatar utilizator
pentium
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Ian 11, 2008 1:06 am

Mesaj de pentium » Joi Noi 13, 2008 12:19 pm

Eu am Mitsu de pe 13 Febr. Din Germania dar nou-noutz, Instyle, VW 2.0TDi. Scos roti 18" in prima zi si pus roti 16".
Anvelopele si jentile le-am luat EXACT pe dimensiunile recomandate de Mitsu.
Anvelopele si de iarna si de vara sunt Michellin.
Jentile sunt RIAL. Vedeti pe site-ul Rial Germania va exista chiar pt Mitsu Out II.
Design-ul insa nu e genial.

Din prima zi am si kit Ralliart. Sunt foarte multumit de el. Bat in lemn.
Aproape 20.000km pana acum.

Mentionez ca am avut MULTE masini pana acum. Multe germane.
Si in general de 2-3 ori mai scumpre decat Mitsu.
Si le-am dat dracului pt ca m-am saturat de service-urile lor.
Si de prb cu senzori si alte maruntzishuri.
Timpul meu e pretzios. Aleg Mitsu. (Uite aici reclama).
E cea mai cinstita masina dintre toate cele pe care le-am cumparat.
Adica face ce spune, ce promite SI NU se strica.

Avatar utilizator
SorelRo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 22, 2008 12:41 am

Mesaj de SorelRo » Vin Noi 21, 2008 7:15 pm

Trebuie sa ma treceti si pe mine la categoria "multumiti". Dupa 20.000 n-am avut nici macar cea mai mica problema. Iubesc cei 6 cilindri in V pe care-i am si cum imi sta masina pe drum. N-am nici un fel de greiere in masina. O singura data m-am enervat nu stiam ce-mi zornaie cand franam si am realizat ca era cutia de guma de mestecat din "cup holder".
Sugestii.... Gasiti un drum de "gravel" suficient de drept incat sa permita mersul cu 60 70, suficient de virajat cat sa fie distractiv, scoateti ASC-ul si .... distractia e maxima.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori