Pregatirea de iarna...

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Kahn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 01, 2008 8:54 pm

Mesaj de Kahn » Mar Sep 15, 2009 3:20 pm

[quote name='Стре
Eu merg mult pe sosea (si autostrada) si ma intereseaza in primul rand comportamentul on-road. M-am tot uitat si pe net dupa ele, dar nu mi-am putut forma o parere clara.
[/quote]

Salut! Citeste si comentariile mele de la postul 13 (prima pagina a acestui topic)

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Mar Sep 15, 2009 11:47 pm

Merci de raspuns!
Am citit postul tau dar am o nelamurire. Eu am avut M3 pe un Peugeot si am fost foarte multumit, dar pe site-urile oficiale nu mai gasesc nicaieri M2-ul asta. Nu e cam depasit?
Pe tyretest M2 sta destul de rau din ce vad acum... vad ca multi apreciaza continentalul si am vazut ca in ultimii ani, la cauciucuri de iarna continental au crescut mult in teste.
Nu stiu ce sa mai aleg. Test direct pe SUV cu anvelopele astea nu am gasit. Daca gasesc, o sa pun.

Avatar utilizator
soc2008
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 27, 2008 12:53 am

Mesaj de soc2008 » Joi Sep 17, 2009 12:27 am

Salut. M2 nu sunt destinate in mod special pt SUV, dar cred ca au mai fost folosit si nu s-a intamplat nimic. Parerea mea insa, este sa cauti niste cauciucuri dedicate pt SUV (cred ca sunt mai safe). Eu am GY Wrangler UG, si sunt multumit de ele.Succes!

Avatar utilizator
Kahn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 01, 2008 8:54 pm

Mesaj de Kahn » Joi Sep 17, 2009 11:56 am

QUOTE Test direct pe SUV cu anvelopele astea nu am gasit. Daca gasesc, o sa pun.

Uite aici un test destul de bun:
http://www1.adac.de/Tests/Reifentests/G ... geID=32066
(daca nu stii germana - eu nu stiu - foloseste google translate, te lamuresti destul de bine).
Eu, dupa cum am mai spus, am fost foarte multumit, iarna trecuta, de Bridgestone, mai ales ca le-am gasit la un pret mult mai bun decat Continental sau Michelin. Daca gaseam, probabil mi-as fi luat Vredestein, pentru ca am avut pe fosta masina si mi-au placut foarte mult.
Parerea mea e ca intre primele 6 nu sunt diferente foarte importante, dupa cum se vede si din tabelul centralizator:
http://www1.adac.de/Tests/Reifentests/G ... eID=198255
Asa ca te sfatuiesc sa il iei pe oricare il gasesti mai ieftin.

Avatar utilizator
Monitor_R
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Oct 09, 2009 3:20 pm

Mesaj de Monitor_R » Mie Oct 14, 2009 12:14 pm

Salut Forumisti,

De o saptamana am intrat si eu in posesia unui Outie 2.0 Intense+.
Cum sunt foarte interesat de subiectul echiparii cu incaltari de iarna am citit cu interes experientele voastre exprimate in acest post.
Acum masina e incaltata ca in poza...
[attachment=5978:DSCF0276.JPG]

Am ajuns la concluzia ca cel mai bine e sa achizitionez cauciucurile de iarna cu un set separat de jante de otel de 16".

In acest sens doresc sa lamuresc 2 lucruri.

Primul este daca aveti experienta cu http://www.anvelopejantepromotii.ro/ ? Ati cumparat de la ei? Sunt seriosi?
Am gasit site-ul lor si se pare ca au cele mai bune preturi la jante si la anvelope de iarna.

A doua intrebare se refera la niste piulite aferente jantelor de otel.
Am primit de la MCar o oferta de echipare de iarna , jante de otel si cauciucuri de iarna care cuprindea si un SET DE PIULITE AFERENTE JANTELOR DE OTEL !?!
Voi aveti jante de otel? Care e rostul piulitelor oferite de MCar pentru jantele oferite de ei?
Sunt ele particulare pentru jantele oferite de MCar sau trebuiesc pentru orice janta de otel?

Cu Multumiri,
Monitor_R
Fişiere ataşate
DSCF0276.JPG
DSCF0276.JPG (135.67 KiB) Vizualizat de 6144 ori

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Mie Oct 14, 2009 2:27 pm

Pana la urma m-am decis la Dunlop Wintersport M2. Zilele astea le pun pe masina. Le aveau pe stoc la un pret bun la anvelopejantepromotii, dar le-am luat de la jantesianvelope pentru ca se laudau ca ofera cel mai mic pret. I-am sunat, mi-au facut o oferta dupa ce le-am indicat pretul de la ceilalti si am comandat. Am ales jantesianvelope pentru ca aveau cauciucuri cu data productiei ceva mai recenta (2509) fata de anvelopejantepromotii (finalul anului 2008). Au venit cauciucurile in 2 zile, plata ramburs.

Multumesc tuturor pentru sfaturi! Momentan am considerat ca vreau cauciucuri de iarna orientate spre on-road si astea le-am gasit la un raport calitate pret optim. O sa revin si cu impresii mai ales pe ud si zapada/gheata.

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Mie Oct 14, 2009 7:53 pm

A folosit cineva DUNLOP GRANDTREK SJ6 iarna? Cum sunt?
Dar BF GOODRICH WINTER SLALOM KSI?

Ma bate gandul sa-mi iau un set de jante de 17 si sa le pun anvelope de iarna 225/65R17.
Stiu ca sunt cu 2.78% mai mari in circumferinta ca cele stock (225/55/18) dar parerea mea e ca nu strica niste roti pentru iarna si 'coclauri' o idee mai mari, mai ales ca Oulanderul nu are garda foarte inalta.

Edit:
Care-i distanta dintre prezoane la jantele de mitsu? 5 x ?

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Oct 14, 2009 9:40 pm

QUOTE (Extremero @ Oct 14 2009, 07:53 PM) Care-i distanta dintre prezoane la jantele de mitsu? 5 x ?
5x114.3 cel mai probabil

Avatar utilizator
alex167
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 31, 2008 9:35 am

Mesaj de alex167 » Mie Oct 14, 2009 10:21 pm

QUOTE (Extremero @ Oct 14 2009, 07:53 PM) A folosit cineva DUNLOP GRANDTREK SJ6 iarna? Cum sunt?
Dar BF GOODRICH WINTER SLALOM KSI?

Ma bate gandul sa-mi iau un set de jante de 17 si sa le pun anvelope de iarna 225/65R17.
Stiu ca sunt cu 2.78% mai mari in circumferinta ca cele stock (225/55/18) dar parerea mea e ca nu strica niste roti pentru iarna si 'coclauri' o idee mai mari, mai ales ca Oulanderul nu are garda foarte inalta.

Edit:
Care-i distanta dintre prezoane la jantele de mitsu? 5 x ?

Si in plus, cred ca o sa arate si mult mai bine masina cu 225/65/17. Nu stiu ce parere aveti voi, dar mie mi se pare ca masina arata cam "rahitica" cu gumele de 215/70/R16 (vezi pozele de mai sus, de la MIB). Sau cu 235/65/R16 cred ca ar arata si mai bine si diferenta in plus ar fi de doar 1,02%. Dar nu stiu daca se gasesc dimensiunile astea.

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Joi Oct 15, 2009 9:37 am

Monitor_R,

Am luat eu de pe anvelopejantepromotii.ro 4 jante rial de aliaj,cu transport inclus in pret prin curier rapid.
Trebuie doar sa ai un pic de timp si de rabdare sa-i suni si sa le dai mailuri,mai pe scurt sa stai pe capul lor.In rest nicio problema,sunt ok oamenii.Recomand.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori