Lipsă Cheie Cârlig De Remorcare

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
lucian.stefan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 22, 2018 11:38 pm

Mesaj de lucian.stefan » Joi Feb 22, 2018 11:47 pm

Salut, am un Outlander din 2007 cu un cârlig de remorcare de la Thule. Am pierdut cheia de la cârlig È™tie cineva daca se poate face ceva pentru a deschide ”ncuietoarea?

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Lun Feb 26, 2018 12:39 pm

Salut.

Daca e carligul 'original', probabil ca e Brink - Thule.

Mai intai vezi ce numar (cod) are butucul.
Apoi, sau iti comanzi o cheie pe ebay sau alte site-uri, sau daca esti in Bucuresti, incearca sa vorbesti cu cei de la Aventuria.ro, poate gasesti la ei o cheie 'de imprumut' dupa care sa-ti faci una.

Ai si varianta in care sa spargi butucul - fara sa strici si mecanismul de blocare a carligului in suport - si-l folosesti mai departe fara sa-l incui.

Daca se nimereste sa ai 1D004, iti dau eu cheia mea sa-ti descui carligul.

Avatar utilizator
Paul27
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 13, 2016 8:02 am

Mesaj de Paul27 » Lun Feb 26, 2018 4:25 pm

Salut.
Am intampinat recent o problema asemanatoare cu un carlig achizitionat din dezmembrari.
Poti apela cu incredere la firme care se ocupa cu duplicare chei. Se poate face cheie dupa amprenta butucului, dar este nevoie sa demontezi carligul de pe masina.

Bafta!

Avatar utilizator
bart_snp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 19, 2009 5:13 pm

Mesaj de bart_snp » Vin Mar 02, 2018 11:58 am

QUOTE (Extremero @ Feb 26 2018, 12:39 PM) Salut.

Daca e carligul 'original', probabil ca e Brink - Thule.

Mai intai vezi ce numar (cod) are butucul.
Apoi, sau iti comanzi o cheie pe ebay sau alte site-uri, sau daca esti in Bucuresti, incearca sa vorbesti cu cei de la Aventuria.ro, poate gasesti la ei o cheie 'de imprumut' dupa care sa-ti faci una.

Ai si varianta in care sa spargi butucul - fara sa strici si mecanismul de blocare a carligului in suport - si-l folosesti mai departe fara sa-l incui.

Daca se nimereste sa ai 1D004, iti dau eu cheia mea sa-ti descui carligul.


Salut
In cazul meu cred ca s-a defectat partea de plastic care actioneaza mecanismul de blocare a cirligului in support (se invirte in gol fara a actiona mecanismul). Ai vreo sugestie? Se poate repara?
Nu tin neaparat sa poata fi incuiat, doar sa-l pot da jos de pe masina.
Partea deranjanta este ca nu mai pot rabata partea mobila de la portbagaj

Numai bine


Avatar utilizator
tutulup
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 11, 2017 8:23 am

Mesaj de tutulup » Mar Mar 27, 2018 9:50 pm

Se poate da jos prin demontarea celor 2 suruburi ce tin suportul in care se monteaza cuiul.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori