Incuietoare Haion

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
dmarinel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:56 am

Mesaj de dmarinel » Lun Noi 20, 2017 3:08 pm

Buna ziua,
am si eu o mica/mare problema. Incuietoarea de la haion a incetat sa mai functioneze iar la service mi-au spus ca e ars motorasul. Singurele oferte pe care le-am gasit sunt de origine si ajung ca pret in jur de 1900 RON fara manopera. A mai avut cineva astfel de probleme? stiti daca se poate rebobina motorasul sau gasit o piesa compatibila de pe alt model?
In acelasi timp cred ca voi incepe sa caut si la dezmembrari.

Va multumesc,

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Lun Noi 20, 2017 6:13 pm

In primul rand ar trebui sa incerci si pe la magazine de piese pe baza seriei de sasiu sau macar a anului de fabricatie.
Chiar daca nu cumperi, macar afli codul exact al piesei pe baza seriei de sasiu.

Daca ai codul, poti cauta pe internet. De exemplu pentru Outlander 2 (2007 =>) costa pe eBay intre 77USD nou in China si ~114GBP SH in Danemarca, cu livrare gratuita.

O alta varianta ar fi dezmembrarile.

O a treia ar fi sa demontezi ansamblul care contine motorul si sa verifici singur sau cu ajutorul unui electrician daca motorul e cel stricat sau e altceva.
Daca e motorul si ai noroc sa gasesti niste insemne/marcaje pe el, probabilitatea sa poti sa-l comanzi online e mare. Dar va fi ceva de mesterit si trebuie multa atentie cand comanzi pt ca la astfel de motorase, unele specificatii tin de partea electrica si altele de varianta de prindere pe axul motorului.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Lun Noi 20, 2017 6:27 pm

...

Mai ai o variant: sa cauti si pe la surorile peu-jos 4007 si citronel c-crosser niste info, poate gasesti preturi mai omenesti.

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Lun Noi 20, 2017 7:08 pm

Am intrebat la un magazin cat costa un 5808A079.... 899RON cu TVA.
Probabil ca se poate si mai ieftin...

Avatar utilizator
dmarinel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Aug 02, 2013 10:56 am

Mesaj de dmarinel » Mie Noi 22, 2017 1:45 pm

Multumesc foarte mult.
Am dat comanda de pe ebay pt
http://www.ebay.co.uk/itm/MITSUBISHI-OU ... SwpONZOMAH
A functionat cautarea piesei bazata pe VIN (JMBXJCW1WBF004617)

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori