Salut

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
Alex.catalin007
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 18, 2017 1:50 pm

Mesaj de Alex.catalin007 » Joi Mai 18, 2017 2:01 pm

Salut. Vin si eu cu o întrebare. Am un mitsubishi outlander model 2012,diesel,2268 cmc. Garanția expira in August 2017. In prezent am 158000 km. Ultima revizie este făcută la 147000km. In prezent sunt plecat din țara si nu circula nimeni cu ea. Credeți ca se merita sa ma duc cu ea la garanție? Pana in August mai sunt 3 luni si nu văd ce ar putea sa se strice la ea mai ales dacă nu circula nimeni cu ea. Ma gândesc ca e mai bine sa ii fac eu o revizie totala in toamna cand ma întorc decât sa o duc la garanție si sa plătesc niște bani degeaba. Ce sfaturi imi dați?

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Vin Mai 19, 2017 10:20 am

Salut.
Pai "la garantie" in general duci ceva care e sticat sau care are o problema. Nu?

Sau te referi la faptul ca trebuie sa mergi la revizie de un an? (ca dupa 11.000km nu cred ca te-au chemat)

Altfel, doar sa-ti fie frate seful de service sa accepte sa duci o masina functionala, fara probleme "la ganantie" si sa o testeze/desfaca mecanicii, poate-poate gasesc ceva care se poate inlocui gratis, inainte ca masina sa iasa din garantie.
Daca ai aceasta optiune, profita de ea, daca nu, atunci nu repara ceva care nu e stricat.
My 2 cents...

Avatar utilizator
Alex.catalin007
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 18, 2017 1:50 pm

Mesaj de Alex.catalin007 » Vin Mai 19, 2017 1:36 pm

La revizia de 1 an. Nu cred ca are rost sa o duc dacă expira in august. Mașina nu are nici o problema.

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Vin Mai 19, 2017 2:43 pm

Pai revizia la un an (in cazul in care nu ai parcurs km specificati intre revizii 15/20.000) se face pentru ca - teoretic - uleiul scos din bidon isi mai pierde din proprietati si 'stand pe loc'.
Daca tu tii masina nefolosita nu prea are rost sa-i schimbi uleiul si apoi sa stea in continuare cu uleiul proaspat.

Oricum, nu cerd ca ar fi comentat cineva nici daca mai aveai garantie daca te-ai fi dus la revizie cu 11.000km parcursi dupa 14-15 luni in loc de 12 luni.

Toate bune.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Mai 19, 2017 3:39 pm

O luna sau 1 mie de km in plus se accepta de catre majoritatea producatorilor ca fiind o marja OK. Unii au termene mai scurte, altii poate un pic mai lungi.

Poti suna la service sa intrebi. Poti inclusiv sa le spui intreaga poveste si sa iti faci programare pt cand te vei intoarce, daca exista comunicare poate dai si de bunavointa.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori