Cheder Trapa

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
vali4715
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 30, 2007 6:27 pm

Mesaj de vali4715 » Mie Iun 08, 2016 12:26 pm

Zi frumoasa tuturor !!!

Discutam de un Mitsubishi Outlander din 2007, Instyle, cu motor 2.0 DI-D 103KW, serie sasiu JMBXJCW8W7Z903653 cu trapa prin care curge apa la ploaie.
Vreau cheder trapa.

1. aftermarket nu se gaseste
2. de la dezmembrari nu pot cumpara, pentru ca poate sa arate la fel de frumos ca al meu, dar neetans.
3. la reprezentanta astept chederul de minim 3 saptamani si nu reusesc sa obtin un termen de livrare; ajung sa cred ca mai e un an si nu mai sunt obligati sa asigure piese de schimb.
4. aveti vreo solutie tip "improvizatie" adica mastic, scotch, purfix din acela de geamuri sau orice idee similara ???

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Iun 08, 2016 3:39 pm

Salut

Pt 4.In functie de cum arata chederul in sectiune, poate fi o solutie indesarea unui furtunel sau altui obiect similar pe interiorul lui, ca sa-l faca mai umflat si sa etanseze mai bine. Tehnica e folosita la chederele de portiere, uite aici un exemplu, vezi tu daca o poti adapta pt situatia ta.

Daca nu, incearca la un atelier specializat in montarea trapelor, trebuie sa stie si ei niste siretlicuri.

Avatar utilizator
vali4715
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 30, 2007 6:27 pm

Mesaj de vali4715 » Mie Iun 08, 2016 4:45 pm

Interesanta idee. Caut.

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Joi Iun 09, 2016 5:10 pm

Daca trece apa de trapa inchisa tot nu ar trebui sa ajunga in habitaclu ci ar trebui sa se dreneze pe undeva prin grosimea plafonului.

Ideea e ca eu mai uit trapa ridicata de spate cand ploua si nu intra apa in masina decat daca sufla vantul si mai baga cativa stropi.
O singura data, la o ploie torentiala, cu masina parcata inclinata (cu 2 roti pe bordura si 2 pe strada), s-a umezit tapiteria plafonului si a picurat apa in masina.

Intreaba la un service mitsu daca trapa are drenaj si cum se poate curata. Inainte sa dai bani pe chedere.

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Vin Iun 10, 2016 12:18 pm

Daca vei vrea totusi cheder de trapa, ia-ti ca si reper de pret ~400RON si vreo 7 zile termen de livrare.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori