Sfat Achiziție Lancer 2016 , 1.6 , Invite

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
Stefan Deiu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 05, 2016 8:55 pm
Contact:

Mesaj de Stefan Deiu » Mar Iun 07, 2016 4:49 pm

Salutare , ma gandesc serios sa achiziționez un Lancer 2016 , ce părere aveți ? Menționez ca acum conduc un Lancer 2009 , 1.5 si m-a facut sa ma îndrăgostesc de marca asta. Imi pare o masina f fiabila. Oare merita achiziția ?

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mie Iun 08, 2016 9:57 am

Daca ma intrebi pe mine, scurt si la obiect, ca si pasionat al marcii... nu. Nu merita.
Modificarile aduse sunt atat de mici si de suprafata incat chiar nu merita.

M-as orienta catre o alta marca, fie ea si japoneza, unde trecerile au fost majore de la 2009 la 2016.

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Mie Iun 08, 2016 10:04 am

Depinde ce vrei Stefan. Daca te intereseaza doar fiabilitatea si esti in regula cu interiorul care nu s-a schimbat mai deloc fata de ce ai tu (schimbari minore) go for it. In orice caz, mergi la dealer urca-te in ea, mergi intr-un test drive si vezi care sunt diferentele intre ce ai acum si cum este lancer-ul facelift. Daca vrei altceva mai updatat la interior poti sa te uiti la honda (are civic-ul o oferta destul de buna) sau la mazda 3.

Avatar utilizator
Stefan Deiu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 05, 2016 8:55 pm
Contact:

Mesaj de Stefan Deiu » Mie Iun 08, 2016 10:41 am

QUOTE (ursul_bipolar @ Jun 8 2016, 09:04 AM) Depinde ce vrei Stefan. Daca te intereseaza doar fiabilitatea si esti in regula cu interiorul care nu s-a schimbat mai deloc fata de ce ai tu (schimbari minore) go for it. In orice caz, mergi la dealer urca-te in ea, mergi intr-un test drive si vezi care sunt diferentele intre ce ai acum si cum este lancer-ul facelift. Daca vrei altceva mai updatat la interior poti sa te uiti la honda (are civic-ul o oferta destul de buna) sau la mazda 3.


Eu sunt destul de conservator si motivul pentru care ma gandesc la schimbarea asta ( stiu ca vei rade) este ca pur si simplu vreau acelasi lucru dar il vreau nou. Lancer-ul pe care il am acum il folosesc din Decembrie anul trecut , am mers vreo 10k cu el si m-a facut sa ma îndrăgostesc de marca si masina asta. Din păcate masina a fost a unei femei si asta se vede destul de tare ( schimbat ambreiaj la 81k , lovită pe jos , etc ).

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Mie Iun 08, 2016 11:15 am

Nu rad pentru ca in anumite situatii si eu sunt la fel. Imi place acelasi ceva dar sa fie nou, stiu, suna ciudat.
Eu am vazut lancer-ul facelift, sunt cateva schimbari la interior, materialele folosite sunt mai de calitate iar motorul de 1.6 este f linistit la consum. Au schimbat si HU, au pus unul 2din care poate fi schimbat f usor cu o navigatie, chiar iti recomand, da f bine si are o gramada de functii. In rest stii, benzina sa fie.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Iun 08, 2016 11:37 am

Lancerul e o masina frumoasa insa nustiu daca mai merita achizitionata ca masina noua, avand in vedere ca este un model vechi lansat in 2007 si care nu a suferit mari transformari.
Eu personal daca acum ar fi sa-mi iau o masina noua as inclina spre Mazda 3 sau 6.

Avatar utilizator
Stefan Deiu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 05, 2016 8:55 pm
Contact:

Mesaj de Stefan Deiu » Mie Iun 08, 2016 8:43 pm

Cel puțin la prima vedere Mazda 3 pare a fi peste cat sunt dispus sa plătesc maxim. Mitsu il iau cu 14.000 ( TVA inclusă ) si mi-a spus dealer-ul ca pt 2000 lei ma rezolva el cu tichetul rabla care este deja calculat in pret. Iar in astia 14.000 sunt incluse navigatia + camera pt marșarier .
Cel mai tare m-a încântat Mitsu cu fiabilitatea ei , ma gandesc ca din ce are mai multe butoane , butonase din aia riscul de a avea diverse probleme este mai mare.
Grea decizie...... Btw , cel pe care il am este deja la vânzare , daca exista doritori prețul este super raportat la starea mașinii !!!

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Joi Iun 09, 2016 11:34 am

Cred ca cea mai buna decizie o iei asa: mergi la un test drive cu ambele, vezi care iti place mai mult. E o oferta buna aia la 14 mii cu tot cu navigatie.
mitsu e putin mai mare ca mazda 3 dar mazda iti ofera cutia in 6 trepte.

Avatar utilizator
Stefan Deiu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 05, 2016 8:55 pm
Contact:

Mesaj de Stefan Deiu » Joi Iun 09, 2016 9:06 pm

M-am uitat peste oferta Mazda 3 sedan si nu numai ca iese la aprox acelasi pret dar practic ca si dotări pare mult peste Mitsu iar ca si look.....nici nu imi vine sa ma pronunț având in vedere ca pana ieri eram inlove de Lancer :-). Fac drive test-ul si tare imi este ca Mazda ramane , asta daca intre timp nu ma mai uit pe la vreo asiatica :-)))

Avatar utilizator
outl
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 03, 2013 5:29 pm

Mesaj de outl » Mie Iun 15, 2016 1:10 am

Am eu mazda 3 2015 motor 2l 120 cp sedan.Este o masina dementiala și care spre surprinderea mea este economă și fasneata. Da mulți spun :a numai 120cp ?Dar uita ca are 210nm și cu a doua urca pana la 110km/h.Și credeti-ma ca am fost fan diesel.Am avut Mitsubishi Outlander model 2007 (de nou) și l-am ținut 7ani ,o masina pe cinste.Am vrut tot Mitsubishi dar nu știu parcă au înghețat pe loc în privința modelelor. Am vrut Lancer însă la benzinare nu stăteau bine cu ele,mă refer la performante. Acum depinde și ce așteptări ai de la o masină.
Fişiere ataşate
20160213_155700.jpg
20160213_155700.jpg (1.66 MiB) Vizualizat de 7194 ori

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori