Pompa Combustibil Defecta

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
Mingiu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 07, 2010 2:26 pm

Mesaj de Mingiu » Mar Iun 09, 2015 4:59 pm

Salutare!

s-a mai confruntat cineva cu problema asta? la 103.000 km, motorul 2.2 PSA, s-a obrit brusc masina pe autostrada soarelui. Am dus-o pe platforma in Metalurgiei la service.
Diagnosticul: pompa de motorina e defecta.

Timp de asteptare comanda: 40 de zile!!!!

Am insistat sa-mi dea masina la schimb - nimic!

Intre timp caut alta masina. Ultima masina pe care am avut-o, o Mazda 323, am tinut-o pana la 170.000 de km, fara nici o problema, pana m-a lovit un bou noaptea de a trebui sa o dau in dauna totala.


Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mar Iun 09, 2015 6:13 pm

Ia-ti masina de la incompetentii aia si du-o la un mecanic de incredere. Piesa de schimb o gasesti usor si la un pret acceptabil. Manopera e undeva la 3-4 ore de munca.

Poti incerca si la dezmembrari insa NUMAI CU PROBA pe rezervor cu manometru in circuit. Nu stiu valorile presiunii dar mecanicul ar trebui sa aiba idee.

Detalii

Avatar utilizator
Mingiu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 07, 2010 2:26 pm

Mesaj de Mingiu » Mar Iun 09, 2015 8:01 pm

QUOTE (volint @ Jun 9 2015, 05:13 PM) Ia-ti masina de la incompetentii aia si du-o la un mecanic de incredere. Piesa de schimb o gasesti usor si la un pret acceptabil. Manopera e undeva la 3-4 ore de munca.

Poti incerca si la dezmembrari insa NUMAI CU PROBA pe rezervor cu manometru in circuit. Nu stiu valorile presiunii dar mecanicul ar trebui sa aiba idee.

Detalii

Pretul asta mi l-au dat si ei - 1800 RON.

Dar vine in 40 de zile, mi se pare exagerat pentru orice fel de componenta a unei masini.

Ceea ce mie mi se pare grav este ca s-a defectat...

Avatar utilizator
eco_ionut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 11, 2008 1:46 pm

Mesaj de eco_ionut » Mie Iun 10, 2015 9:40 am

Salut. Asa am patit si eu . Am motorul VW BSY 2.0. Mie mi s-a intam,plat pe A3 dar am reusit sa o tarai pana la centura. Dignostic identic, prete identic, livrare identica. Am zis pas si am mers la un prieten in service. A demontat pompa si mi-a gasit sa imi cumpere doar pompa propriu-zisa (dupa demontare a gasit un cod pe ea) nu tot ansamblul. in 3 zile am avut masina cu costuri de 600 lei cu tot cu demontare si spalare rezervor.

Avatar utilizator
Mingiu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 07, 2010 2:26 pm

Mesaj de Mingiu » Mie Iun 10, 2015 11:28 am

Problema este ca eu nu am nici un prieten care sa se priceapa si am comandat deja pompa, in lipsa de alta alternativa, dupa o juma de zi de certuri

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mie Iun 10, 2015 5:12 pm

Sa nu-mi spui ca ai mers cu masinile exclusiv la reprezentanta...

Avatar utilizator
Mingiu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 07, 2010 2:26 pm

Mesaj de Mingiu » Joi Iun 11, 2015 11:40 am

Ba da, am mers cu toate masinile pe care le-am avut exclusiv la service-urile de reprezentatnta, mi se pare cea mai civilizata si profesionala abordare.

Nu stiu alta cale si nici nu vreau sa ajung sa schimb uleiul prin parcari

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Iun 11, 2015 12:34 pm

In afara de parcari mai sunt si service-uri care nu vand masini si care stiu sa-ti schibe uleiul. Problema e cand te pune cineva sa astepti 40 de zile si sunt furnizori locali cu piesa pe stoc...atunci te doare. Doar pt ca vor ei s-o ia prin X filiera, desi lucrarea nu e efectuata in garantie...

Nu uita ca suntem in Romania, si chiar daca tu vrei sa fii profesionist si civilizat, cel care poarta salopeta in service nu imparte neaparat filozofia ta sau a firmei pe care o reprezinta.

Avatar utilizator
PROMitsu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 11:32 am

Mesaj de PROMitsu » Joi Iun 11, 2015 6:42 pm

Acum daca ai dat comanda orice sfat este tardiv. Nu stiu daca o mai poti anula. Si probabil ai dat si avans care cred ca se pierde daca anulezi comanda.
Pe viitor iti recomand ca inainte sa dai comanda la reprezentanta sa cauti si in alte locuri piesele necesare.
Se poate sa le iei mai ieftin sau mai repede. In general un magazin bun de piese originale iti aduce orice piesa in maxim 2-3 saptamani.

Si de montat o poti face la reprezentanta.
Oricum cum zice si Alex sunt si serviceuri care iti pot face cam tot ce trebuie la masina la o calitate comparabila cu cea din reprezentanta si uneori la un pret mai bun.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Joi Iun 11, 2015 7:20 pm

QUOTE (Mingiu @ Jun 9 2015, 04:59 PM) Salutare!

s-a mai confruntat cineva cu problema asta? la 103.000 km, motorul 2.2 PSA, s-a obrit brusc masina pe autostrada soarelui. Am dus-o pe platforma in Metalurgiei la service.
Diagnosticul: pompa de motorina e defecta.

Timp de asteptare comanda: 40 de zile!!!!

Am insistat sa-mi dea masina la schimb - nimic!

Intre timp caut alta masina. Ultima masina pe care am avut-o, o Mazda 323, am tinut-o pana la 170.000 de km, fara nici o problema, pana m-a lovit un bou noaptea de a trebui sa o dau in dauna totala.


QUOTE (Mingiu @ Jun 9 2015, 08:01 PM) Pretul asta mi l-au dat si ei - 1800 RON.

Dar vine in 40 de zile, mi se pare exagerat pentru orice fel de componenta a unei masini.

Ceea ce mie mi se pare grav este ca s-a defectat...


QUOTE (Mingiu @ Jun 11 2015, 11:40 AM) Ba da, am mers cu toate masinile pe care le-am avut exclusiv la service-urile de reprezentatnta, mi se pare cea mai civilizata si profesionala abordare.

Nu stiu alta cale si nici nu vreau sa ajung sa schimb uleiul prin parcari


Se poate inchide?

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori