Snorkel Mitsubishi Outlander

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
eduard.wichner
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 12, 2014 10:21 am

Mesaj de eduard.wichner » Joi Mai 14, 2015 1:47 pm

Salutare, mi-am pus recent un snorkel la Outlander si m-am gandit sa deschid un topic pentru cei interesati deoarece nu se prea gasesc pe piata
modele de snorkel pentru Mitsubishi Outlander.
Toata treaba a durat in jur de 2 ore, a fost nevoie de o freza pentru tabla atasabila la masina de gaurit, un burghiu de 8mm, vopsea sau deruginol pentru acoperit in urma gauririi tablei si 2 pile, una mai dura si una mai fina pentru finisat gaura prin care patrunde prin aripa tubul de la snorkel.
Suruburile si accesoriile auxiliare au venit in kit-ul de montare al snorkelului.
Am atasat si cateva imagini exemplificative.
Daca sunteti interesati de mai multe detalii ma puteti contacta.








Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Joi Mai 14, 2015 4:18 pm

Arata bine
Macar nu mai zornaie admisia de aer (bucata din fata pana la filtru).

Asta e nu?: http://www.fts4x4.com/en/products/?method=...il&aid=726#

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Joi Mai 14, 2015 9:49 pm

Atentie...in carcasa filtrului de aer trebuie montata o supapa pentru golirea apei....in caz de ploaie sau ninsoare intra apa pe burlan.

Avatar utilizator
eduard.wichner
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 12, 2014 10:21 am

Mesaj de eduard.wichner » Vin Mai 15, 2015 10:26 am

QUOTE (Extremero @ May 14 2015, 04:18 PM) Arata bine
Macar nu mai zornaie admisia de aer (bucata din fata pana la filtru).

Asta e nu?: http://www.fts4x4.com/en/products/?method=...il&aid=726#

Asta e

QUOTE (cristi4x4 @ May 14 2015, 09:49 PM) Atentie...in carcasa filtrului de aer trebuie montata o supapa pentru golirea apei....in caz de ploaie sau ninsoare intra apa pe burlan.

Salutare, pot cumpara de undeva o supapa anume ce o pot monta acolo in carcasa filtrului?
M-am gandit si eu ca ar putea intra ploaia pe burlan dar am vazut ca unghiul la care e taiata adimisia aerului in burlan este destul de ascutit.
Oricum mersi ca mi-ai zis, m-ar interesa sa rezolv cu supapa asap.

Avatar utilizator
eduard.wichner
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 12, 2014 10:21 am

Mesaj de eduard.wichner » Vin Mai 15, 2015 11:34 am

Snorkelul l-am montat in primul rand pentru protectie impotriva prafului. Eu nu sunt impatimit puternic de off-road cu masina, de aia nici nu am o masina adevarata de off-road, in schimb merg mult la munte (alpinism si escalada) cu prietenii, sunt multe drumuri prafuite si ajung des cu filtrul de aer imbacsit de praf astfel motorul ramanand fara aer curat. Intr-adevar am fost pus doar o singura data in fata unui curs relativ mic de apa pe care nu l-am trecut din cauza ca nu aveam snorkel. Apa nu era adanca...putin mai sus de osia rotilor dar unghiul la care as fi intrat in apa ar fi fost destul de mare si botul masinii mi-ar fi intrat in apa la coborare in albie.

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Vin Mai 15, 2015 12:20 pm

Cauta pe la dezmembrari o carcasa de filtru de aer cu o astfel de supapa.Pina in 2000 cam orice model de masina era echipata cu asa ceva.Cum vad ca ai doua minute dibace montajul nu va fi o problema.

Avatar utilizator
eduard.wichner
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 12, 2014 10:21 am

Mesaj de eduard.wichner » Vin Mai 15, 2015 2:11 pm

Mersi Cristi.

Weekend fain!

QUOTE (cristi4x4 @ May 15 2015, 12:20 PM) Cauta pe la dezmembrari o carcasa de filtru de aer cu o astfel de supapa.Pina in 2000 cam orice model de masina era echipata cu asa ceva.Cum vad ca ai doua minute dibace montajul nu va fi o problema.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori