Lamp? Pentru Citit ?i Plafoniere (fa??): 8w

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
CaraMarin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 24, 2014 9:51 am

Mesaj de CaraMarin » Vin Ian 30, 2015 4:10 pm

Buna ziua!

Am un Outlander II din 2010 si s-a ars una din lampile pentru citit din plafoniera fata - denumirea acesteia din cartea masinii este 8W iar fata de tot ce am gasit in magazine (care se numesc CW5), desi este foarte similara cu acestea, cea arsa este mai mica decat cele ce pot fi gasite in comert.

S-a mai confruntat cineva cu aceeasi problema si stie unde pot fi gasite, evident, exceptand reprezentanta pentru ca montajul este foarte simplu.

Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Ian 30, 2015 4:31 pm

Pai pe becul ars nu scrie nimic? Du-te cu el in mana la un magazin de piese auto si te rezolva. Sau masoara-l, dimensiunile si tipul becului sunt codificate in numele lui.

Avatar utilizator
cnd
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 30, 2014 2:43 pm

Mesaj de cnd » Vin Ian 30, 2015 5:01 pm

http://bec-led-auto.blogspot.ro/p/c5w.html


se gasesc si in magazine de piese auto,"varianta mai scurta"

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Vin Ian 30, 2015 5:26 pm

Iti recomand sa uiti de becuri si sa-ti pui niste panouri LED cu lumina calda.

Eu le am pe astea si sunt super ok: http://www.ebay.co.uk/itm/220839236648
[attachment=21917:led.JPG]

Pentru bancheta din spate poti pune 1-2 din cele de mai sus sau unul cu 48 de led-uri: http://www.ebay.co.uk/itm/361032625491
In portbagaj, la fel.

Ca sa nu se miste/alunece pe capacul transparent, eu am taiat niste bucatele dintr-un baton de glue gun si le-am pus in cele 4 colturi ale panoului, astfel incat LED-urile sa nu stea culcate pe capac ci la o distanta de 2-3mm.
Se poate folosi orice pe post de distantier, dar batonul de glue gun, incalzit putin si culcat pe capacul transparent nu se mai vede si nu face umbra cand aprinzi plafoniera.
In loc sa tai bucatele dintr-un baton si sa le incalzesti usor cu bricheta, poti scoate chiar din pistol cateva 'picaturi' dar in cazul asta trebuie sa tii panoul distantat la 2-3mm pana se intareste/raceste adezivul.

Daca te intereseaza "metoda", desfac o plafoniera si fac cateva poze.

Sunt si becuri cu LED pe dimensiunea respectiva, dar eu gasisem doar cu lumina rece (care nu-mi place) si in plus, lumina difizata de panouri e mai uniforma ca cea data de becuri.
Fişiere ataşate
led.JPG
led.JPG (36.7 KiB) Vizualizat de 6643 ori

Avatar utilizator
CaraMarin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 24, 2014 9:51 am

Mesaj de CaraMarin » Lun Feb 02, 2015 10:03 am

Multumesc frumos pentru raspunsuri si recomandari!

@Extremero Multumesc frumos de recomandare si detaliile oferite - pare destul de simpla treaba si sunt sigur ca arata super bine - nu as vrea inca sa folosesc led-uri, ci sa pastrez masina cat mai EOM posibil, asa cum a fost gandita de baietii astia minunati de la Mitsubishi.

@Alex44 si @cnd Pe bec scrie 12V8W ca si in carte si producator Toshiba insa nu am reusit sa gasesc in magazine pe dimensiunea asta, dar mai incerc, eventual magazine de piese auto mai mari - multumesc frumos pentru sfaturi, macar acum stiu ca nu sunt atat de rare cum credeam (ajunsesem sa-mi pierd sperantele)

Drumuri bune tuturor!

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Feb 02, 2015 11:37 am

Deci ai toate datele problemei, iti trebuie doar o rigla. Scoti becul, il masori, dimensiunile lui ii dau numele (t10x31 diametru si lungime in mm), deci il masori si stii ce sa comanzi si iti vine in 2-3 zile (daca ii e lene sa lanseze o comanda pt un bec, ca altfel il ai in aceeasi zi)

Uite cum isi capata numele un bec

Sper sa-ti fie de ajutor:D

Avatar utilizator
CaraMarin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 24, 2014 9:51 am

Mesaj de CaraMarin » Mie Feb 04, 2015 1:15 pm

Intre timp mi-am facut drum la un magazin de piese ceva mai mare, am gasit, am inlocuit si totul e ok.

Multumesc inca o data si numai bine!

Avatar utilizator
myk007
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 26, 2011 7:33 pm

Mesaj de myk007 » Vin Feb 13, 2015 10:56 am

Cred ca ar fi util de stiut ce tip de bec ai gasit (daca scrie ceva pe el) si, eventual, cat a costat.

Avatar utilizator
CaraMarin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 24, 2014 9:51 am

Mesaj de CaraMarin » Lun Feb 16, 2015 4:16 pm

QUOTE (myk007 @ Feb 13 2015, 10:56 AM) Cred ca ar fi util de stiut ce tip de bec ai gasit (daca scrie ceva pe el) si, eventual, cat a costat.

Scrie ca si pe cel original 12V8W, doar ca nu este Toshiba, ci Philips
A fost 3 lei unul

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori