Zgomot Probabil De La Turbina Si Nu Functioneaza Butonul De Info

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
Redlander
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 01, 2015 8:40 pm

Mesaj de Redlander » Dum Ian 11, 2015 6:54 pm

Salutare de la mare!
Am achizitionat de curand un Outlander 2.0 Di-D din 2007 cu 120k si am constatat ca are un zgomot ca un suierat dupa ce decelerez, in zona motorului, probabil de la turbina. Ati mai auzit asemenea cazuri? Ce sa fie?
Mai am o problema, in sensul ca butonul de info de la computerul de bord nu functioneaza, pur si simplu apas degeba pe el. Asadar, nu-mi merge computerul de bord si nu pot avea privilegiul de a ma bucura de afisarea consumului, si a altor informatii utile.
Ma puteti ajuta cu vreo parere?
Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Lun Ian 12, 2015 12:35 am

Sunetul la decelerare poate fi de la Blow Off Valve daca e instalata.

Despre butonul respectiv, incearca sa tii apasat cca 5 secunde, poate ai vreo eroare in computer si nu se aprinde martorul.

Avatar utilizator
Redlander
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 01, 2015 8:40 pm

Mesaj de Redlander » Lun Ian 12, 2015 12:46 pm

Sunetul nu este ca la Blow Off Valve, ci mai degraba ca un fluierat mai lung, nu stiu cum sa-l descriu...
In legatura cu butonul de info, vreau sa spun ca l-am tinut apasat in toate felurile si tot nu se intampla nimic. Are vreo siguranta care poate fi arsa sau putea fi anulat de fostul proprietar din diverse motive si cum ar fi putut sa-l anuleze? La tester mi-a dat computerul de bord ca fiind ok, functional, mi-l accesa din laptop.

Avatar utilizator
raoulexus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 29, 2013 10:38 am

Mesaj de raoulexus » Joi Ian 15, 2015 4:36 pm

Zgomotul la decelerare poate sa fie si de la volanta(masa dubla) si numai de la 2200 rpm in sus. Apare si cand schimbi vitezele, intre trepte, sau doar cand e pe liber?
Pt buton poti sa încerci un master reset (deconectezi borna de + apoi calci frâna pt 5 secunde), desi la tine pare ceva defectiune hardware(contact oxidat) , nu la soft

Spor!

Avatar utilizator
Redlander
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 01, 2015 8:40 pm

Mesaj de Redlander » Joi Ian 15, 2015 5:51 pm

Este un zgomot ca fiind produs de aer sau paletii unei elice, deci nu e ca de volanta, de-aia cred ca ori e vb de turbina, ori vreun furtun cu probleme. Se aude foarte discret si pe liber si in viteza.
Cu butonul e mai complicat, ptr ca nu stiu ce sa fac, sa ma apuc sa demontez bordul, nu prea imi vine. La tester nu se vede nimic in neregula...

Avatar utilizator
Redlander
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 01, 2015 8:40 pm

Mesaj de Redlander » Joi Ian 15, 2015 6:07 pm

Radio Cd-ul cere cod daca scot borna bateriei?

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Joi Ian 15, 2015 7:55 pm

Da acel suierat este din turbina.El apare in momentul in care turbo atinge presiunea maxima adica intre 1 si 1.2 bari.si de regula dupa 1700 de rotatii.Pe fundalul functionarii motorului se face auzit si pe accelerare dar pe decelerare se aude mai clar.Asta inseamna ca intre lagarele ceramice si axul turbinei exista jocuri.Daca sunetul nu este prea puternic inseamna ca turbo este totusi in mintile ei,daca suieratul este mai puternic turbina necesita un rekau.

Avatar utilizator
Redlander
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 01, 2015 8:40 pm

Mesaj de Redlander » Dum Feb 08, 2015 10:28 am

Cu butonul de info am rezolvat-o, era iesita mufa.

Avatar utilizator
Redlander
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 01, 2015 8:40 pm

Mesaj de Redlander » Mie Feb 18, 2015 12:41 am

A mea are 123.000km si nu se aude prea tare, aproape insesizabil. Daca se reconditioneaza, e ok, ptr. ca nu te costa la fel ca una noua, dar ma intereseaza unde se pot reconditiona si la ce pret. Deocamdata nu am nevoie, dar cand o veni timpul, macar sa fiu pregatit cu lectiile facute.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori