Revizii - Costuri directe si indirecte

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Scrie răspuns
Avatar utilizator
ClaudiuTCC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 31, 2016 2:01 am

Mesaj de ClaudiuTCC » Mie Iun 14, 2017 9:26 pm

Salut băieți, ce curele pentru distribuție îmi recomandați și dacă trebuie sa mai fac și altceva când le schimb, vă mulțumesc mult. .

Avatar utilizator
Adrian04
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 03, 2016 1:38 pm

Mesaj de Adrian04 » Sâm Iul 08, 2017 4:18 pm

Salut. Mai am vreo 2 mii de km si trebuie sa fac schimbul de ulei la masina. Masina are 185k km, pana acum am bagat ulei castrol edge 5w40. Ce ulei imi recomandati pentru urmatorul schimb? Am auzit ca uleiul Motul este cam cel mai bun de pe piata, si diferenta de pret este de vreo 50 de lei intre cele 2. Si inca o intrebare cu distributia. A fost schimbata la 120k, cand imi recomandati sa o schimb iar? Va multumesc.

Avatar utilizator
mvictor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2015 3:51 pm

Mesaj de mvictor » Joi Aug 31, 2017 3:33 pm

Salut. Am un Outlander 2,2 din 2015. Am facut azi revizia de 2 ani la Mitsubishi Expozitiei. Mi-au spus ca trebuie sa schimb lichidul de frana si ca aveam uzate placutele, asa ca le-au schimbat. Cat de des schimbati placutele? Am 17.000 km (stiu merg relativ putin si mai ales in oras). M-a costat "distractia" 2000 lei si m-au tinut aproape 4 ore. Cand a trecut timpul pe care tot ei l-au estimat pentru revizie (2 ore) mi-au adus constatarea ca placutele de frana fata sunt uzate si trebuie schimbate. Am dat acceptul si mi-au zis ca in cca 1/2 ora este gata masina. Masina a fost gata dupa inca o ora si 1/2. Culmea este ca nemultumirea mea legata de timp a fost "contracarata" de cineva care parea un sefulet si care a spus ca s-au miscat foarte bine baietii, ca nu am de ce sa fiu nemultumit, ca sunt atat de multe operatiuni de facut.

Avatar utilizator
Adrian04
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 03, 2016 1:38 pm

Mesaj de Adrian04 » Joi Aug 31, 2017 4:43 pm

4 ore sa schimbi placutele? E imposibil asa ceva. Eu am schimbat placutele pe fata la masina singur in fata blocului si mi-a luat maxim jumatate de ora, si lichidul de ce sa il schimbi? Odata ce schimbi placutele, verifici lichidul din vas, si in caz de este la minim mai completezi, nu il schimbi la fiecare schimb de placute, parerea mea...

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Aug 31, 2017 5:11 pm

Astia din serviceuri exagereaza de multe ori ca sa ii stoarca pe clienti de bani. Pe viitor nu mai schimba nicio piesa fara sa vezi gradul de uzura cu ochii tai. Pe mine placutele fata ma duc 50.000km si mai ramane carne pe ele 2-3mm. In manual scrie ca lichidul de frana se inlocuieste la fiecare 4 ani sau 60.000km. Eu l-am inlocuit la 6 ani si 80.000km si nu arata prea rau. Deasemeni folosesc piese aftermarket de la producatori cunoscuti si sunt cel mult la jumatate fata de piesele OE.
Exemplu: placute fata Lancer OE 500RON, eu am pus EBC greenstuff cu 230RON, iar EBC blackstuff erau 90RON. Amortizor fata OE facut de KYB ~1000RON, eu am pus aftermarket tot KYB cu 280RON. Bieleta antirului fata OE 400RON, eu am pus aftermarket Lemforder cu 80RON. Piesele OE sunt duble chiar triple la pret si cred ca sunt comparabile(producatori aftermarket de renume) calitativ.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Joi Aug 31, 2017 10:08 pm

Ai umpic de rabdare sa se lase bucsele de la bara stabilizatoare spate sa vezi atunci scoruri si timpi de manopera Pt 2 "cauciucuri" de 8 lei bucata (si astea la 8 lei sunt de-alea scumpe, exista pe piata si la 4-5 lei) masina sta in service jumatate de zi.

Pe mine ma frapeaza scorul filtrului de polen... aftermarket cel mai ieftin e pe la 18-20 lei... la service e minim 100 lei cu manopera... schimbarea nu dureaza un minut pt cineva care a mai facut treaba asta si e "taxata" cu 1/2 ore la manopera.

D-aia n-are ursul coada.

@Flipper
Lichidul de frana il schimbi de cate ori este nevoie in functie de stilul de condus. Daca mergi linistii il poti tine o viata, daca arzi franele si-ti fierbe lichidul atunci e musai sa-l schimbi des.

Avatar utilizator
Adrian04
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 03, 2016 1:38 pm

Mesaj de Adrian04 » Dum Sep 03, 2017 6:16 pm

Eu prefer sa imi fac singur schimbul de ulei la masina. Costul schimbului este de 450lei, care include ulei Liqui Moly 5w40, si cele 4 filtre de la Mann (filtrul de polen cu carbon activ, adic pret dublu decat cel fara carbon). Si am economisit 50 de lei pt manopera. In afara de ulei care l-am luat la reducere, filtrele au fost luate de pe autokarma, pret foarte convenabil

Avatar utilizator
driv3r
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 13, 2008 5:19 pm

Mesaj de driv3r » Dum Sep 24, 2017 5:21 pm

Va salut,

Costul reviziei la Fortuna Motors Baia Mare e 130 de lei, pentru filtre si ulei si e normat cu 2 ore. Cam mult, zic eu. Filtrele (Mann) si uleiul (Mobil1 5W-30) le-am dus eu.
Pentru schimbul bujiilor au cerut tot 130 de lei, am refuzat politicos. Iti ia max. 1 ora, nu 2 si imi iau o bere dupa aia.
Manopera la distributie si pompa de apa - 6ore, a fost 390 de lei.
Kitul de distributie cu curea Conti (rola nu stiu) a fost 565 de lei.
Total distributie cu tot cu pompa de apa si manopera, undeva la 1800 de lei. Nu stiu exact ca au mai fost maruntisuri (ca de obicei).
P.S. Am mers la reprezentanta strict pentru stampila si garantie, altfel...

Avatar utilizator
Adrian04
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 03, 2016 1:38 pm

Mesaj de Adrian04 » Lun Sep 25, 2017 7:03 pm

Distributia m-a ajuns 650 de lei cu tot cu pompa de apa, contitech si pompa de la hepu, intradevar cu o reducere de la unix datorita unui prieten si 300 de lei manopera. Bujiile dureaza jumate de ora sa le schimbe maxim, dar iti trece o ora, nu 2. Schimbul de ulei dureaza si ala maxim o ora, dar si asa e mult...

Avatar utilizator
ovidaniel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 23, 2017 9:23 pm

Mesaj de ovidaniel » Mar Oct 24, 2017 10:19 pm

salutare,ce ulei imi recomandati pt un outlander,2012,2.0l benzina,82000km?

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori