Garda la sol

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Alexander
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 22, 2008 9:49 am

Mesaj de Alexander » Mar Mai 13, 2008 7:15 pm

Buna,

Dupa cum se stie, detin un Outlander 2.0DiD Instyle, negru.Am deja 4000km (dupa 1 luna), sunt super incantat de masina, daaaar....si intotdeauna e un dar, nu sunt super fericit de faptul ca masina nu are un aspect mai "musculos", un aspect fiind legat de garda la sol, care la jantele pe 18" este (conform datelor tehnice) de numai 178mm.
Ce pot face pentru a mari aceasta garda la sol? Vreau sa fac masina sa arate mai fortoasa, mai asemanatoare cu, hai sa zic o blasfemie, un Touareg.
Fiind in domeniul auto, am un raspuns: suspensii reglabile electronic. Totusi, ceva mai simplu, mai usor de realizat si nu asa de costisitor, exista?

Va multumesc pentru raspunsuri.

Cu stima,
Alex

Avatar utilizator
Alexander
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 22, 2008 9:49 am

Mesaj de Alexander » Lun Mai 26, 2008 10:51 am

Imi place ca eu pasez, tot eu sar la cap, si mai si marchez......
Tinand cont ca nu am primit nici o parere la cele scrise in post-ul de mai sus, iar email-ul meu catre Mitsubishi Europa a primit un raspuns clar "..... din pacate, nu va putem oferi o solutie pentru marirea gardei la sol .... " mi-am propus sa strang din buci si sa adun banii pentru o suspensie reglabila electronica, pe aer, asta daca nu cumva intre timp vand masina.

Numai bine,
Alex

Avatar utilizator
XTra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 29, 2007 10:19 am

Mesaj de XTra » Lun Mai 26, 2008 2:56 pm

Cat costa asa ceva? Chiar se poate pune pe Outlander?

Avatar utilizator
Alexander
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 22, 2008 9:49 am

Mesaj de Alexander » Lun Mai 26, 2008 3:00 pm

Da, se poate pune. Pretul kit-ului este in jur de 2200 Euro (subansamble+display digital+control automat al nivelului si presiunii+transport).

Avatar utilizator
andreiderme
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 16, 2007 8:37 pm

Mesaj de andreiderme » Lun Mai 26, 2008 11:30 pm

In conditiile astea cred ca merita. Decat cacatul ala de navigatie.... Amanunte aveti?

Avatar utilizator
Alexander
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 22, 2008 9:49 am

Mesaj de Alexander » Mie Mai 28, 2008 5:15 pm

Da. Am mai montat acest sistem de suspensie pe Audi A6 Quattro, iar acum verific cu importatorul ce modificari trebuie facute pentru a monta suspensiile pe Outlander. In aproximativ 1-2 saptamani ar trebui sa am toate informatiile tehnice cat si cele de pret.
Oricum eu sunt hotarat sa-l montez, chiar daca pierd garantia pe sistemul de rulare. Fie vorba intre noi, garantia nu reprezinta ceva ce merita pastrat, cel putin pentru mine, iar tinand cont ca am cumparat Mitsubishi si nu cine stie ce alta marca, ma astept ca fiabilitatea traditionala sa isi adevereasca renumele!?

Avatar utilizator
serbby the ace
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:21 pm

Mesaj de serbby the ace » Dum Iun 08, 2008 9:19 am

da ....interesant topicul...asteptam detalii ...si un tip : outlanderul pentru Dakar...ma gandesc ca are suspensia modificata ...poate mitsubishi europe are un raspuns in sensul asta .. :?: ...dar pana atunci poate avem si poze cu suspensia electronica...ciao!

Avatar utilizator
MIB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 29, 2008 7:40 am
Contact:

Mesaj de MIB » Mie Oct 29, 2008 12:50 pm

QUOTE (Alexander)Mitsubishi Europa a primit un raspuns clar "..... din pacate, nu va putem oferi o solutie pentru marirea gardei la sol .... "

Salut,

Vre-o veste legat de acest subiect?

Intreb pentru ca si pe mine ma batea gandul sa maresc garda, dar am aflat eu de la o "pasarica" ca pot aparea probleme legate de stabilitate (mai mult ca sigur ca aceste situatii sunt din setul de "situatii limita"), avand in vedere ca se inalta masina si nu se mareste si distanta intre roti pentru a pastra raportul acestor dimensiuni.

Avatar utilizator
hoinar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 08, 2009 12:10 am

Mesaj de hoinar » Dum Mar 08, 2009 7:31 am

Salutare si bine v-am gasit ,

Am o intrebare de incepator in ale lui Mitsu .... (Am unul de cateva zile pe care este posibil sa il cumpar)
Difera garda la sol in functie de dimensiunea jentii? Este normal asa?
Pentru ca aici aici spun ei ca la o janta de 16" are 205 mm garda la sol.
Care sunt noutatile cu suspensia pneumatica?

Multam fain si o zi luminoasa,
Radu

Avatar utilizator
MIB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 29, 2008 7:40 am
Contact:

Mesaj de MIB » Mar Mar 10, 2009 10:10 am

QUOTE (hoinar @ Mar 8 2009, 08:31 AM) Difera garda la sol in functie de dimensiunea jentii? Este normal asa?
Pentru ca aici aici spun ei ca la o janta de 16" are 205 mm garda la sol.
Care sunt noutatile cu suspensia pneumatica?

Din ce am vazut eu, nu sunt diferente de dimensiuni intre ansamblurile janta-cauciuc daca ne uitam la 225/55/R18 si 215/70/R16. Teoretic in asta si consta si echivalenta intre dimensiuni. Practic, am pus una langa alta cele doua si sunt la fel. Daca ar fi diferite, atunci ai "pacali" un pic viteza indicata si distanta parcursa!

In rest, cu suspensia, ce se mai aude, intreb si eu!?

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori