tractiune integrala permanent sau doar tractiune fata?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
raduzalau
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 12, 2008 8:57 pm
Contact:

Mesaj de raduzalau » Lun Mai 12, 2008 9:15 pm

Sunt proaspat posesor de Mitsubishi Outlander 2.2 D Instyle + Navi (achizitionat de nou din Germania acum o saptamana) si am un dubiu legat de modul de utilizare al tractiunii:
conform recomandarilor celor de la reprezentanta din Germania ar trebui sa tin tot timpul selectata tractiunea integrala, tractiune pe fata urmand sa fie folosita cat mai rar posibil - eventual in service?????
N-am apucat sa lecturez manualul tehnic ( e in Germana, deci dificil) si va cer opinia pe tema asta. Eu cred ca nu ar trebui sa fie asa altfel nu-i facea selector manual al modului de tractiune ci-l puneau direct pe tractiune integrala permanenta.
Astept opiniile voastre.
merci
radu

Avatar utilizator
gigi72
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 16, 2008 9:41 pm

Mesaj de gigi72 » Lun Mai 12, 2008 10:14 pm

curios dar si mie dealerul din Germania mi-a spus la fel, insa dupa ce am plecat si am iesit pe autostrada am comutat pe tractiune fata

Avatar utilizator
alx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 18, 2008 1:00 pm

Mesaj de alx » Mie Mai 14, 2008 12:47 pm

Luati de pe net manualul in romana si cititi-l. Se foloseste 2wd in conditii normale, 4wd auto cand suspectati o posibila lipsa de tractiune (de ex urcat la munte pe ploaie) si 4wd lock cand sunteti siguri ca ajungeti in situatia de a pierde aderenta. Cuplati 4wd lock NUMAI pe alte suprafete decat beton/asfalt, adica pe pietris, noroi, iarba sau zapada. NU pe asfalt/beton uscat.

Avatar utilizator
andreiderme
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 16, 2007 8:37 pm

Mesaj de andreiderme » Mie Mai 21, 2008 7:06 pm

Eu unul am 10000 km. Folosesc tr fata tot timpul (consuma mai putin) si cea auto pe serpentine, cand merg mai sportiv, ploaie, zapada, etc (ca sa elimine torque steering plus ca da o stabilitate mult mai mare). Faci cum vrei. In manual nu scrie sa NU stai pe auto sau pe fata tot timpul. Daca ai citi calumea forumul asta pe alte topicuri, ai afla ca oricum calculatorul iti repartizeaza cuplul cum vrea el CHIAR SI IN LOCK. Ceea ce inseamna ca nu cred ca se poate strica ceva.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori