Alternativa pentru MMCS, zic eu si mai ieftina!

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Scrie răspuns
Avatar utilizator
hades
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 10, 2008 12:21 pm

Mesaj de hades » Vin Mai 09, 2008 10:05 am

Am aflat azi o chestie foarte, foarte misto! Pentru mine cel putin.: )
Eu n-am vrut MMCS -ul pentru ca mi se parea enorm de scump si pentru ca nu are Romania.

Dar azi aflu ca Pioneer scoate un sistem 2din cu mult mai smecher ca MMCS-ul care are si Romania pe el.
Are Romania pentru ca acum colaboreaza cu Teleatlas si cred ca si cu IGO pentru interfata, seamana izbitor cu cele de la seria MIO MOOV.

In SUA costa 1200$, la noi probabil 1500 euro.


)
Dar tot e jumate din MMCS si are mai multe optiuni.
Pioneer AVIC F900BT

Am cautat un pic pe net si am aflat ca :

Masca de bord pentru sistem de navigatie de poate cumpara de la MITSU, e aceasi ca pentru MMCS.
Cei care au comenzi audio pe volan, le vor avea in continuare, exista un adaptor.
Cine are un IPOD, il va putea controla direct de pe ecranul unitatii cu ajutorul unui adaptor.
Unitatea are si o camera pentru marsarier compatibila.
Deci, MMCS.....uita-te in oglinda ca vine cam tare concurenta!

Din ce am mai vazut ieri pe net, se pare ca si Clarion s-a trezit si a trecut pe TELEATLAS/IGO la navigatie, deci si de la ei o sa apara ceva asemanator.


Avatar utilizator
XTra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 29, 2007 10:19 am

Mesaj de XTra » Dum Mai 11, 2008 2:11 pm

Meserias.
Sunt foooarte interesat de asa ceva.
Daca aveti detalii impartasiti-le cu noi.
Pioneer arata si suna de nota 10.

Avatar utilizator
BlackViper
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 21, 2007 11:09 am

Mesaj de BlackViper » Lun Mai 12, 2008 3:50 pm

Pioneer sa mearga cu IGo?? Pai ei parca foloseau harti si sistem Garmin.....Ar fi bine sa fie cum zici tu.
Stii cumva cit costa masca??
apropo de alternative, poate nu ar fi rau se te uiti si la Kenwood DNX7200, arata bine si suna la fel. Am ascultat unul de curind. Este cam 5000 RON aici, in state fiind mult mai ieftin....dar daca faci un drum in Germania il iei in jur de 1000 - 1200 EURO. Merge cu harti Garmin, probleme insa sunt cu mufa ce face legatura intre "firele" de pe mitsu si firele lui (kenwood).

Avatar utilizator
XTra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 29, 2007 10:19 am

Mesaj de XTra » Mie Mai 14, 2008 11:02 pm

Prefer Pioneer sau Alpine. Dupa mine sunt cele mai bune in categoria lor de pret.

Avatar utilizator
hades
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 10, 2008 12:21 pm

Mesaj de hades » Lun Mai 26, 2008 11:26 pm

Salut,

De Pioneer am aflat intamplator, cautand alternative pentru mmcs.
Se va lansa in iunie, versiunea cea mai scumpa in state e 1200$. Are cablu adaptor pentru Outlander, separat la pret, si cablu ipod. Optional camera de dat inapoi sau kit camera + senzori.

Masca de la Mitsu nu stiu cat costa, dar nu poate sa coste mai mult de 100 euro.

Eu zic ca iese cam la 50% din pret.

De ce cred ca merge cu motor de IGO, pentru ca sunt singurii care au scos pana la momentul de fata europa de est satisfacator si cladiri 3d.
)

Si eu il astept. Daca iese intr-un 1500 -2000 euro l-am pus.
Sper!
)

Avatar utilizator
XTra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 29, 2007 10:19 am

Mesaj de XTra » Mar Mai 27, 2008 10:15 am

cand il gasesti la noi cu cabluri adaptoare cu tot da un semn.

Avatar utilizator
hades
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 10, 2008 12:21 pm

Mesaj de hades » Mie Iun 18, 2008 4:03 pm

Revin cu ce stiri mai am.
Am gasit aparatul la o firma din anglia, pretul lui este 1104 euro.
Am gasit si manuale pe net la Pioneer, pare destul de complicat de pus.

Ce am vazut pe site e ca are menu in limba romana, deci probabil si ghidare gps.

Acum ne trebuie o persoana de incredre sa vedem si schema electrica a masinii si ce probleme ar putea apara.

Avatar utilizator
hades
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 10, 2008 12:21 pm

Mesaj de hades » Joi Iun 26, 2008 2:50 pm

Alte amanunte:
Acum stiu cu siguranta ca e vorba de un soft bazat pe IGO, mai exact pe versiunea 8. Am luat manualul de instalare si de utilizare de pe net. Are menu si ghidare gps in limba romana, se poate adapta culoarea luminii butoanelor pentru a ajunge in ton cu bordul.
Mai trebuie sa gasesc urmatoarele chestii : O masca de Outlander 2DIN NAVI la un pret decent si o schema electrica pentru 2.0D 2008.
Pe mine m-a cam cucerit.

Versiunea f700bt ,are doar cd player, nu si dvd, dar poate reda fisiere video de ipod sau card SD sau stick USB. Pretul cu 100 euro mai putin.

Eu incet, incet, ma gandesc ca in primul concediu afara, sa-l montez undeva in Germania sau Austria.
Sper sa fie mai seriosi decat cei de la noi.

Avatar utilizator
XTra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 29, 2007 10:19 am

Mesaj de XTra » Joi Iun 26, 2008 6:27 pm

Si eu sunt interesat sa achizitionez asa ceva asa ca la o eventuala comanda ma bag.
Dar as vrea sa iau si adaptorul pentru butoanele de pe volan atat audio cat si pentru telefon

Avatar utilizator
hades
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 10, 2008 12:21 pm

Mesaj de hades » Mie Iul 09, 2008 4:10 pm

Mai vin c-o noutate. Am dat peste o firma din Baia Mare care mi-a spus ca la sfarsitul lui august o sa-l aduca. Nu mi-au zis un pret. Mi-au spus ca-l si monteaza. Partea cu montatul n-are efect, am masina inca in garantie.

Deci asteptam sfarsitul lui august.

Partea buna e ca exista un dealer Mitsu si in Baia Mare, deci poate fi montat cu suportul celor de la DOCOM chiar in service la Mitsu.
)

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori