Alternativa pentru MMCS, zic eu si mai ieftina!

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Scrie răspuns
Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Vin Iun 19, 2009 5:11 pm

Faina "scula", dar de unde ai masca aia de bord. Mergi la dealer si ia una originala ca asta e facuta ca din topor.

Avatar utilizator
RauL
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 10, 2007 9:47 pm

Mesaj de RauL » Vin Iun 19, 2009 6:24 pm

Am cumparat o pe asta pt ca aia de la dealer era si mai "varza" si pe langa asta mai trebuia si decupata. Cei de la Mcar nu o sa vand niciodata masca originala fara sistem ul MMCS.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Lun Iun 22, 2009 2:13 pm

M-am hotarat sa fac si eu o schimbare. O sa-mi montez un Kenwood DNX 8220 BT. Astazi ma duc la dealer sa-i intreb ce fel de masca au, la ce pret.. si ce le trebuie pentru montaj.

Multumesc lui Cix si Raul pentru informatiile necesare.

L.E. : Am fost la service si am vorbit cu cineva de acolo. Se pare ca este o problema cu sistemul de sunet Rockford Fosgate... impedanta difuzoarelor cica ar fi de 2 Ohmi iar Kenwood-ul scoate 4-8 Ohmi.

Dar deabia acum mi-a picat fisa.... Asta cu impedanta nu ar conta daca si difuzoarele ( nu doar subwooferul ) sunt legate prin statie.... adica practic , acum , din CD Player am un AUDIO OUT care intra in statie si din statie mai departe catre cele 8 difuzoare si 1 subwoofer.... nu ? O sa le spun maine chestia asta... Voi ce parere aveti?

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Lun Iun 22, 2009 10:31 pm

QUOTE (RauL @ Jun 19 2009, 06:24 PM) Am cumparat o pe asta pt ca aia de la dealer era si mai "varza" si pe langa asta mai trebuia si decupata. Cei de la Mcar nu o sa vand niciodata masca originala fara sistem ul MMCS.

Ar fi o chestie super sa pui folie ce imita carbonul si, zic eu, ar arata mult mai bine masca de bord.

Chiar ca e super "jucaria". Cel mai mult imi place ca are intrare usb si ca poate sa citeasca si DviX. Bravo!

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mie Iun 24, 2009 6:48 pm

Dupa lupte seculare cu cei de la LITEX Ploiesti... am renuntat la ei si am dat un telefon la MIT MOTORS Baneasa... unde se va monta ``jucaria`` amintita de mine mai sus. Mi-am comandat si masca originala pentru MMCS ( 312 euro fara TVA , like shit dar aia e ) ... ca ce am gasit pe la noi nu mi-a placut. Ramane ca saptamana viitoare sa ma duc la ei sa-mi monteze Kenwood-ul. Va tin la curent.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mie Iun 24, 2009 6:55 pm

Sttaaaaiiii.. Fraaaanaaaaaaaaaaaa 312E + TVA...O...MASCAAA? Si o si cumperi? Si apoi va plangeti de preturi?

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mie Iun 24, 2009 11:08 pm

MASCA plus nu stiu ce cablu adaptor... da .. 312 euro fara tva... eu nu ma plang de preturi... Masina este proprietatea unei societati, toti banii sunt decontati pe firma respectiva. Aici e marele meu noroc. Eu nu scot nici un ban din buzunar

Altfel nu mi-as fi luat nici DVD-ul, nici nimic... De fapt nu cred ca cineva ( persoana fizica ) ar da banii astia.

Avatar utilizator
hades
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 10, 2008 12:21 pm

Mesaj de hades » Lun Iul 06, 2009 12:42 pm

Driverx, sustin critica dar sa fie constructiva.

Din cele 2 posturi dpe acest forum niciunul nu aduce o lamurire sau un comentariu la problema discutata.

Nu vreau acum sa deschid vreo cutie a pandorei, dar mai bine ar fi daca ai veni c-o parere apropos de ce vorbim.


Revenind pe subiect, reprezentantul Garmin Romania, cei care vand si ATLAS ROAD 200x mi-au spus ca daca aparatul cu care ma duc la ei are o forma de soft Garmin, atunci este mai mult decat probabil sa puna si ATLAS-ul pe el.
Asfel se rezolva problema cu harta RO.

Preturile la noi in reprezentanta sunt foarte mari. Scria cineva mai sus ca in USA acea masca are un pret e 60$ daca tin bine minte. Cablul adaptor insa cred ca are o o functie si pentru can-bus-ul masinii, chestie despre care stiu doar vag ce inseamna.
Cea mai ieftina solutie, cel putin pana acum, cred ca e achizitionarea separata a pieselor de pe internet sau de pe afara si montajul la noi. Solutia Kenwood mi se mare mai buna acum decat Pioneer strict din punct de vedere tehnic, Pioneer n-a montat nimeni la noi pana acum.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Lun Iul 06, 2009 1:53 pm

QUOTE (hades @ Jul 6 2009, 12:42 PM) Driverx, sustin critica dar sa fie constructiva.

Din cele 2 posturi dpe acest forum niciunul nu aduce o lamurire sau un comentariu la problema discutata.

Nu vreau acum sa deschid vreo cutie a pandorei, dar mai bine ar fi daca ai veni c-o parere apropos de ce vorbim.
.....

Daca imi exprimam parerea, incalcam regulamentul. Reactia mea, oricat de oripilanta o fi pentru unii, este foarte normala. Ma crucesc cand vad pe aici pe unu altu cand zice "Ah, nu e mult, merita" pentru rahaturi cu valoarea de factura de 20-30 milioane. Deh, masina speciala merita orice, nu?

Sunt preturi umflate, iar majoritatea chiar nu stiu ca tehnologia din spate NU valoreaza nici 50%. Dar imbraci totul intr-un marketing bengos si banu curge. Mi-am exprimat parerea. Am aratat ca sunt consternat de ceea ce vad. Ce nu e bine? Parere constructiva? Care ar fi aia? Sa aprob furtul asta?

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Lun Iul 06, 2009 2:51 pm

Ideea cu nu merita, nu ai ce face (ma refer la bani). Daca stai sa descosi ce e in spate, multe sunt umflate. Insa cred ca o solutie de gen, alternativa mai ieftina este asta...., este o solutie mai buna. Iar pentru unii, poate nu conteaza ceva de sute de euro acolo pentru a-si face damblaua. Fiecare are dreptul sa il cheltuie banii cum vrea, ceilalti, parerea mea, eventual sa il ajute oferindu-i alternative daca stie, mai ieftine sau mai bune.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori