Camera Marsarier Cumparata De La Reprezentanta

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
Radu39
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 03, 2013 8:35 pm

Mesaj de Radu39 » Dum Feb 23, 2014 9:17 am

Am cumparat acum 1 an jumatate o camera pentru marsarier de la reprezentanta, foarte utila cand parchezi sau mergi in marsarier etc, din nefericire in ciuda faptului ca a costat vreo 900 ron cu manopera cu tot astazi a inceput sa nu mai functioneze corect pentru a doua oara in tot acest timp, ultima data am fost in toamna la ei.Eu mi as fi dorit o camera mai de calitate dar nu am gasit nicaieri, nici la amazon, camera aceasta incepe sa nu se mai ridice normal inca din septembrie si pana in aprilie din cauza temperaturilor scazute...apoi in vreo 15 minute isi revine.Aveti si voi camera din aceasta cumparata de la Mitsubishi reprezentanta ? Ce probleme ati avut cu ea ? Ce camera este mai buna ?

Avatar utilizator
Radu39
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 03, 2013 8:35 pm

Mesaj de Radu39 » Vin Feb 28, 2014 8:16 pm

122 de vizitatori si nici un raspuns ? Pai ce e asta accident ? Nimeni nu are camera aftermarket ? Pai deasta m am trezit eu cu plasticul argintiu, ornamentu din fata crapat de 2 ori...nimeni nu are camera, parcarea sau iesirea se efectueaza lovind masina din fata sau din spate sau ambele...Eu nu inteleg de ce se mai uita oamenii daca nu au camera...plictiseala ?

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Vin Feb 28, 2014 11:22 pm

Probabil ca nu sunt multi care au dat 900 de lei pe o camera care nu face nici un sfert. Daca vrei sa iti cumperi o camera cu 30-40 de $ intri pe ebay si gasesti acolo. Eu am o chinezarie de vreo 3 ani si merge de numa-numa.

Avatar utilizator
Radu39
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 03, 2013 8:35 pm

Mesaj de Radu39 » Sâm Mar 01, 2014 8:50 pm

eu nu sunt ca ceilalti ...nu fur nici filme de pe net....nu mi cumpar nici masini vechi cu kilometrajul masluit.....stau la coada la semafor nu o iau pe linia de tramvai ca.......nu ma duc nici la service uri la nea Costica la colt de strada....nu sunt cocalar hot...adevarul e ca m am cam saturat de genu asta de romani....stiu ca sunt multi din pacate...

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Lun Mar 03, 2014 11:59 am

QUOTE (Radu39 @ Feb 23 2014, 09:17 AM) (...)
Eu mi as fi dorit o camera mai de calitate dar nu am gasit nicaieri, nici la amazon (...)

E plin netul de camere... cu preturi incepand de la ~20 Eur. De exemplu: http://www.ebay.co.uk/itm/221053404471
Daca ai nevoie si de ecran (nu ai ecran in bord) gasesti si kit-uri cu camera + ecran in oglinda pe la 70-80Eur. De exemplu: http://www.ebay.co.uk/itm/181316712042

Sau daca preferi Amazon, gasesti si acolo: de exemplu cautand dupa 'reverse camera'

QUOTE (Radu39 @ Feb 23 2014, 09:17 AM) (...) camera aceasta incepe sa nu se mai ridice normal inca din septembrie si pana in aprilie din cauza temperaturilor scazute...apoi in vreo 15 minute isi revine.

Ce ar trebui sa se ridice la o camera?

QUOTE (Radu39 @ Feb 23 2014, 09:17 AM) Aveti si voi camera din aceasta cumparata de la Mitsubishi reprezentanta ? Ce probleme ati avut cu ea ? Ce camera este mai buna ?

Am camera cu care a venit masina.
N-am avut niciodata probleme cu ea.

Cei de la reprezentanta ce camera ti-au montat de 900 RON? Nu ti-au dat garantie?

Avatar utilizator
Radu39
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 03, 2013 8:35 pm

Mesaj de Radu39 » Lun Mar 03, 2014 4:58 pm

QUOTE (Extremero @ Mar 3 2014, 01:59 AM) E plin netul de camere... cu preturi incepand de la ~20 Eur. De exemplu: http://www.ebay.co.uk/itm/221053404471
Daca ai nevoie si de ecran (nu ai ecran in bord) gasesti si kit-uri cu camera + ecran in oglinda pe la 70-80Eur. De exemplu: http://www.ebay.co.uk/itm/181316712042

Sau daca preferi Amazon, gasesti si acolo: de exemplu cautand dupa 'reverse camera'



Ce ar trebui sa se ridice la o camera?



Am camera cu care a venit masina.
N-am avut niciodata probleme cu ea.

Cei de la reprezentanta ce camera ti-au montat de 900 RON? Nu ti-au dat garantie?
Mi au dat garantie, are 2 ani, dar curand expira termenul, vara asta.Nu vroiam alta camera ieftina(de pe ebay de ex) la care sa nu se ridice displayul din cauza frigului din toamna pana in primavara, decat cand se incalzeste motorul...asa mai bine imi luam navigatia cu camera originale, 2000 de euro.Imi pare rau acum.Arata nasol camera asta, trebuia sa imi iau altceva mai bun dar nu am gasit ceva de calitate sau marca buna, nu vroiam no name.Daca imi luam de pe ebay mi o monta Gigel din coltul strazii ? Nu ma duc la Gigel mecanicul...am prieteni si frati care au luat multe tepe de la Gigel mecanicul din coltul blocului...

Avatar utilizator
myk007
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 26, 2011 7:33 pm

Mesaj de myk007 » Vin Mar 07, 2014 10:11 am

Eu am camera marsarier la Outlander-ul luat de la Tiriac Auto Expozitiei. A fost ca un "bonus" la vremea respectiva (nov2012) la incheierea contractului de achizitie a masinii noi.
A functionat bine aprox 1 an apoi in iarna urmatoare (nov-dec 2013) s-a defectat : era aburita si nu mai vedeam nimic. Chiar daca in contract spune ca face parte din masina si are garantie 5 ani .... dupa ce am stat 2 sapt fara camera pentru ca s-a plimbat pana la distribuitor.... s-a intors cu rezolutia "defectul nu este din fabricatie". A intrat apa in ea si a inghetat insa locul pe unde a intrat apa nu era din inghet-dezghet ci facuta de "o mana criminala".
Este destul de evident ce demersuri aberante ar fi trebuit sa fac ca sa demonstrez altceva.... asa ca m-am lasat pagubas.
Am inlaturat gemuletul "protector" si i-am pus sa mi-o monteze la loc....
Camera a mai functionat (prost dar macar imi dadea o idee la parcari despre cat de aproape sunt de masinile din spate) pana in iarna aceasta.
Acum nu mai functioneaza deloc... a murit de tot. De 2 luni tot nu-mi gasesc timp sa gasesc pe unii care monteaza alarme, senzori de parcare, camere etc... sa-mi schimbe camera.
Nu merita DELOC sa-ti iei accesorii de la Mitsubishi. Sunt excesiv de scumpe si nici nu ai garantia ca sunt in mod REAL acoperite de "Garantie".
Deja ambreiajul imi scartzaie in unele dimineti mai reci, la plecare, si din ce citesc pe forum exista MAREA PROBABILITATE sa ma duc la service si sa-mi spuna ca este din cauza "exploatarii neadecvate".
Cum naiba sa demonstrezi contrariul ??.... esti vinovat de la bun inceput (exact din momentul in care ai decis sa-ti cumperi Mitsubishi).

Avatar utilizator
myk007
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 26, 2011 7:33 pm

Mesaj de myk007 » Mie Dec 10, 2014 12:38 pm

Pana la urma mi-am luat camera de marsarier dedicata pentru Mitsubishi Outlander de aici : http://www.mo.ro/electronice-auto/camere-mar-arier.html.
M-a costat pana in 150 lei cu tot cu livrare prin curier rapid. Are garantie 12 luni.
Camera este marca PNI speciala si functioneaza impreuna cu oglinda no name (montata de MCar cand am cumparat masina in 2011).
In primul rand, precizez ca oglinda are 2 intrari video : AV1 si AV2 (pe mufa intrare S-Video).
Initial, cand bagam in marsarier se alimenta oglinda care intra pe AV1 si vedea camera veche.
Acum, la montarea noii camere (nov 2014, la MCar in bd. Expozitiei - 200 lei manopera !!!) cand bag in marsarier si se alimenteaza oglinda, aceasta intra pe AV2 .....
Trebuie sa comut manual pe AV1 ca sa vad camera. Am lasat masina de 2 ori la service de dimineata pana seara ..... Ei zic ca oglinda este defecta .....
Eu cred ca nu echipamentele sunt defecte .... ci pur si simplu service-ul respectiv se pricepe doar la mecanica si tinichigerie.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Joi Dec 11, 2014 7:54 am

Eu am optat pt cea mai ieftina chinezarie de pe piata asiatica. Din 2012 merge si atat. Singura conditie in afara pretului a fos senzorul cmos. Montajul si cablarea le-am facut la o bere, cu manualul de service in fata. Cam 3 ore dureaza toata afacerea. Doar ceva rabdare, 2-3 scule (nu mai stiu ce anume) si multa atentie.

Despre "nu se poate ca-i defecta sau nu se poate ca nu nustiu ce echipare..." sa nu aud/Asa mi-au zis despre cruise control, ca trebuie nustiu ce ecu, cablare suplimentara si alte baliverne. In realitate trebuie doar scimbat un swich la pedala de frana si adaugat altul la pedala de ambreiaj. Bineinteles trebuie si comenzile pe volan. Nu vrei sa stii diferenta dintre pretul cerut de "ei" si pretul achizitiei necesarelor.

Asa ca, spor la rasfoit manualul de service si al forumurilor diy. Merita sa pierzi timpul in fata calculatorului decat prin service.

Avatar utilizator
myk007
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 26, 2011 7:33 pm

Mesaj de myk007 » Joi Feb 19, 2015 10:03 am

Pana la urma, am studiat mai bine afisajul-oglinda si am constatat ca este un Toshiba TFD 58W40-F Made in Japan.
Am cautat pe internet schema electronica si am transmis-o baietilor de la service.
Apoi am lasat iar masina la service insa , de data asta, mi-au rezolvat problema (fara sa-mi mai ceara alti bani de manopera, bineinteles).
Acum camera functioneaza normal : cand bag in marsarier se deschide afisajul direct cu imaginea camerei (nu mai trebuie sa butonez telecomanda din sursa AV2 sa trec pe sursa AV1).

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori