Revizii - Costuri directe si indirecte

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Scrie răspuns
Avatar utilizator
MIB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 29, 2008 7:40 am
Contact:

Mesaj de MIB » Mar Apr 21, 2009 1:57 pm

QUOTE (andrei @ Apr 17 2009, 12:21 PM) Eu o sa merg la 15k, dar ma gandesc ca o varianta ar fi totusi si revizia la 20k, cu spalarea filtrului la 10k.
...asta doar daca ai filtru sport pe ea! Ca filtrele normale nu se spala.

Acum ideea in sine ar fi ca daca tii neaparat, poti sa schimbi filtrul de aer la jumatatea intervalului dintre revizii si cel mai probabil vei simtii ca masina merge un pic mai bine.

Avatar utilizator
alex167
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 31, 2008 9:35 am

Mesaj de alex167 » Joi Apr 23, 2009 10:09 am

QUOTE (George @ Apr 17 2009, 11:12 AM) Se pare ca baietii sunt foarte consecventi.
Am si primit intre timp un email de la M CAR, iar raspunsul suna cam asa: "Revizia se poate face la 15000 sau 20000 (se da cu banul sau o fi in functie de client?), dar din cauza poluarii din Ro recomand 15000". Chiar o fi Romania asta mai poluata decat alte tari?
Iar in cartea Outlander-ului meu scrie 20000 km!

Stimati confrati, fiecare din noi a primit brosura cu planul european de revizii, in care putem gasi intervalul si operatiunile din cadrul fiecarei revizii in functie de tipul masinii.
Vad pe aici unii care se asteapta sa-si schimbe filtrul de motorina la prima revizie. Aiurea! La Outlanderul de 2,2 filtrul de motorina se schimba la revizia de 60k km, la fel si filtrul de aer (!!!). La filtrul de aer nu ma asteptam, dar asta mi s-a confirmat si mie cand am facut revizia in Ungaria. S-au mirat foarte tare de cat de murdar era filtrul si m-au intrebat pe unde am umblat cu masina. Au incercat sa-l curete cu aer comprimat dar in final au decis sa-l schimbe si au tinut sa-mi sublinieze ca in mod normal se schimba la 60 k km. Asa e in Romanica noastra, mult praf.

Avatar utilizator
hexor2k
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 04, 2008 2:35 am

Mesaj de hexor2k » Vin Mai 15, 2009 1:02 am

Am facut ieri, 14.05.2009, prima revizie pt. Outlander 2.0 DI-D Instyle Navy la service-ul RMB Inter Auto Cluj-Napoca.
Foarte atenti cu clientul atat mecanicii cat si cei de la receptie. In trei ore m-au chemat sa achit factura de: 1357,37 RON (mult d-le...mult....)
Au inlocuit: filtrul de aer, filtrul de combustibil, filtrul de polen, filtrul de ulei, uleiul (Mobile One - 5W30-ESP Formula). Am prins si o promotie gratuita: verificare contact frana si furtun intercooler.

P.S. Inante de revizie cu o saptamana am primit si eu prin posta o recomandare de la MCAR pentru a ma prezenta la cel mai apropiat service autorizat pentru nu stiu ce update de software. Am intrebat despre ce este vorba insa habar nu aveau de asa ceva. Am mai intrebat daca sunt noutati cu privire la harta Romaniei...raspunsul a fost negativ. Exista o harta, insa este doar in proportie de 10% realizata. Asta insemnand ca are Bucurestiul, Timisoara si inca o localitate, zicea respectivul.

Avatar utilizator
mcanti
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 19, 2008 11:19 am

Mesaj de mcanti » Mar Mai 19, 2009 12:59 pm

Salut,

am un outlander clasic, 2.0 benzina, 100kw, fara turbo, cumparat second-hand.
Inca nu am reusit sa aflu dintr-o sursa 100% la cati km trebuie schimbata distributia. Pe http://www.reviziimitsubishi.ro/ la 90.000km e suma cea mai mare, banuiesc ca atunci trebuie. Doar ca pe site-ul respectiv nu scrie ce anume trebuie facut la revizii.

Ma poate ajuta cineva cu informatii dintr-o sursa sigura?

Avatar utilizator
soc2008
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 27, 2008 12:53 am

Mesaj de soc2008 » Mie Iun 10, 2009 12:20 am

Salut. Am un outlander 2.2, din 2008 si am facut revizia de 1 an (15000km), in Constanta, la reprezentanta. Am schimbat toate filtrele, 4l ulei + completat antigel. Toata afacerea app 1350 ron. Drum bun!

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mie Iun 10, 2009 9:57 am

salut, am fost ieri la revizia de 20 mii km la M Car b-dul expozitiei. am avut programarea la ora 10 si au terminat la ora 16. am facut prostia sa schimb placutele de frana la ei (mai aveau 1 mm pe stanga fata si 2 mm pe dreapta). revizia a costat 12 mil plus placutele 6 mil (cu tot cu manopera). in principiu, au fost nesimtiti pt cat a durat

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mie Iun 10, 2009 10:21 am

Pai masina o puteau face in mare intr-o ora, o ora si ceva. Daca primeai masina dupa atata timp, erai suparat (si pe buna dreptate) ca de ce dai o galagie de bani pentru un masaj oferit masinii timp de o ora.

La Lancer classic se tarifa/tarifeaza 3.2 ore (TREI VIRGULA DOUA) pentru filtru aer, filtru ulei, ulei si filtru polen. Si cum in CJ ora e vreo 110 RON daca bine tin minte, ghici cate meleoane arunc eu doar pe nesimtirea asta....fara sa mai pun in calcul piesele....

Si daca bine stiu eu, sunt obligati sa verifice furtunul de la intercooler. Dar cum a patit si hexor2k aici in Cluj, is plini de dume in ei ca iti fac ceva gratuit ca sa te simti mai pupat undeva ca si client.

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Mie Iun 10, 2009 11:30 pm

pe site.ul revizii vad niste preturi la jumatate fata de cele din realitate. Cum e posibil ?

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Joi Iun 11, 2009 12:17 am

Intotdeauna o sa existe vanat si vantori. Cum pentru pesti exista undita, carligul si viermele, tot asa, pentru noi exista saitul (undita) cu preturi faine (viermele).

Avatar utilizator
bart_snp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 19, 2009 5:13 pm

Mesaj de bart_snp » Vin Iun 19, 2009 5:16 pm

Pai si unde se pot schimba? Sau de unde se pot cumpara placute? La mine mai tin cam 5-6000 si trebuie sa fac aceeasi operatie...dar parca nu prea-mi vine sa dau 118E cit zic ei.

Aveti sugestii?

QUOTE (balishag @ Jun 10 2009, 09:57 AM) salut, am fost ieri la revizia de 20 mii km la M Car b-dul expozitiei. am avut programarea la ora 10 si au terminat la ora 16. am facut prostia sa schimb placutele de frana la ei (mai aveau 1 mm pe stanga fata si 2 mm pe dreapta). revizia a costat 12 mil plus placutele 6 mil (cu tot cu manopera). in principiu, au fost nesimtiti pt cat a durat

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori