Montare Instalatie Gpl

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Scrie răspuns
Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Sep 13, 2012 12:11 pm

Nu si daca pui toroidala.



Ramane doar sa gasesti loc pt roata de rezerva sau treci la kit de reparatii.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Sep 13, 2012 4:53 pm

Deci e cam aceeasi chestie. Tot pierzi din marimea portabagajului poate ceva mai putin la rezervor toroidal.

Avatar utilizator
mitreal
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 23, 2012 8:42 pm

Mesaj de mitreal » Sâm Mai 25, 2013 12:40 am

nu stiu daca postez unde trebuie.. chestia este ca dupa ce am facut 10.000km pe gaz, am observat ca a inceput sa scoata fum ca de papat ulei atunci cand o forjez un pic. daca s-a mai intalnit cineva cu problema asta as fi recunoscator pentru cateva pareri.
va multumesc!!

Avatar utilizator
user1cryss
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 16, 2013 5:35 pm

Mesaj de user1cryss » Lun Iun 08, 2015 3:26 pm

am pus la auto gilex langa targ in buc. BRC fara ungere, de ceva timp se tot aprinde check engine si cam ,,da in nas". daca se pricepe cineva contra cost, as fi bucuros

Avatar utilizator
rogereanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 22, 2015 5:44 am

Mesaj de rogereanu » Vin Iun 19, 2015 1:23 am

in curand as vrea sa imi pun si eu un kit GPL cu rezervor toroidal pe lancer 1.8 mivec. eu am gasit urmatoarele, voi ce imi recomandati ? astept pareri de la cei care au deja, cum se simte, pareri contra, pareri pro ...etc. multumesc anticipat

1. http://www.monteazagpl.ro/instalatii-gp ... shi/lancer
aici vad ca sunt mai multe optiuni, de la 2500 pana la 4400 ron ..chiar trebuie sa il iau pe ala de 4400 ca sa stiu ca am facut o treaba buna ?

2. http://www.supergaz.ro/product-category/lancer/

3. http://www.prosperanta.ro/index.php/produse
cu mentiunea ca sunt din pitesti

..astept pareri de kituri sau alte posibilitati

multumesc anticipat, o seara buna

Avatar utilizator
RACINGCODE
EVO I
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 4:03 am

Mesaj de RACINGCODE » Vin Iun 19, 2015 7:10 am

GPL este o optiune foarte interesanta si de luat in calcul.
Important este sa stiti ce sa cumparati si sa o setati corect.
Daca ai o instalatie aleasa, montata si setata corect nu mai ai dezavantaje fata de benzina.

1. instalatia,injectoarele trebuie sa acopere din start minim 20% in plus fata de puterea motorului.
In cazul 1.8 ai nevoie de o instalatie de 140x1.2 = 168 hp deci ar fi bine sa fie una care lucreaza 170-200hp.
2. Tomasetto este ceea ce noi recomandam cu controler Stag si injectoare Hana.
3. montajul de obicei il face vanzatorul
4. punerea in functiune se face de montator
5. setarea se face pe dyno cu sonde si tot ce trebuie astfel incat o sa consume optim, nu o sa piarda putere... montatorul oricat vrea si crede ca stie sa seteze perfect e pe langa. Exemplele asa au aratat mereu, foarte rar cate o instalatie de fabrica era aproape de zona corecta.
Noi facem setarea la Racing Code si costul este de 700lei. La final se ofera fisa dyno cu puterea pe benzina vs puterea pe GPL.

Avatar utilizator
rogereanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 22, 2015 5:44 am

Mesaj de rogereanu » Vin Iun 19, 2015 9:37 am

multumesc pentru sfaturile utile de care am sa tin cont, dar totusi 700 ron pentru o setare, in conditiile in care o instalatie gpl cu tot cu montaj ma duce la 3000 ron, mi se pare enorm. e un adaos la toata instalatia de aprox 25%, deci mai bine merg cu ea cum e setata de cel care o monteaza, totusi 10% mi se parea acceptabil...adica undeva la 300 ron , dar asta e doar parerea mea si nu vreau sa fiu inteles gresit. multumesc inca odata

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Vin Iun 19, 2015 3:39 pm

QUOTE (rogereanu @ Jun 19 2015, 01:23 AM) in curand as vrea sa imi pun si eu un kit GPL

Vernesti / BRC. E tot cam p-acolo montaj/pret/consum, doar ca postgarantia poti s-o faci singur, chiar si diagnoza si reglajele "fine" le poti invata usor si ai avea nevoie doar de un cablu ce se poate bricola dintr-un cablu de date pt nokia.
Doar ca e ceva drum pana acolo si inapoi, programarea dureaza si aia...

Avatar utilizator
rogereanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 22, 2015 5:44 am

Mesaj de rogereanu » Sâm Iun 20, 2015 12:13 am

merci, mai astept pareri. in 2 sapt as vrea sa il pun dar pana atunci ma mai documentez...as vrea totusi un service din bucuresti dar din cate am inteles cei din pitesti fac cea mai buna treaba. bugetul e undeva la 700 de euro...as vrea sa stiu de la cineva care are deja montat, ce imi recomanda etc. multumesc pentru toate sfaturile ..le am pus la favorite

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Sâm Iun 20, 2015 1:54 pm

Dai un semn si poti sa "tragi cu ochiul" la "manopera" buzoienilor. Eu am fost la ei sa evit priderile cu "negrese" si/sau "arici". A meritat fiecare minut petrecut pe drum.

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori