Campania Nu Omv - Petrom !

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Scrie răspuns
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Ian 12, 2011 3:16 pm

De un an cel putin eu am migrat oricum pe MOL. Desi oricum, toti iau de la Petrom/OMV de la rafinarie. Mai putin Lukoil parca, dar de la ei nu alimentez din principiu...

Avatar utilizator
las ruinas
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 04, 2010 11:41 pm

Mesaj de las ruinas » Mie Ian 12, 2011 3:24 pm

Am dubii referitor la moralitatea de a sanctiona o singura firma (in acest caz OMV-Petrom), atata vreme cat si ceilalti sunt vinovati. Si pe langa ei vinovat e statul, pentru ca nu ar trebui sa fim un sat fara caini, iar statul are destule parghii si mijloace sa controleze si sa reglementeze. In fond asta e rolul lui...
Atata vreme cat Romania beneficiaza inca (prin exceptie!) de accize reduse la produsele petroliere, comparativ cu celelalte tari din UE, este evident ca pretul ar trebui sa fie mai mic. Stiu ca OMV-Petrom e principalul actor local, dar nici ceilalti nu au justificare sa vanda mai scump in Romania decat in orice alta tara. Dupa mine sunt la fel de vinovati. Masuri punitive dezechilibrate nu fac decat sa interfereze intr-un joc concurential de care nu stim nimic si fara sorti de izbanda.
Sustin actiunile de protest, dar nu impotriva unei singure companii.

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Mie Ian 12, 2011 3:28 pm

Rompetrol. Astept si un beemer 320d. )

Avatar utilizator
dionut77
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 03, 2008 3:50 pm

Mesaj de dionut77 » Mie Ian 12, 2011 4:22 pm

Mi se pare o actiune mai buna, decat sa nu alimentez pe 17-19 Ianuarie, oricum nu voi mai alimenta la OMV-Petrom.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Ian 12, 2011 4:43 pm

Eu nu mai pun demult de la ei, ci de la Rompetrol.

La inceputul lunii viitoare cred ca o sa experimentez si ceva benzina moldoveneasca.

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mie Ian 12, 2011 4:59 pm

Petrom, din ce stiu eu, exploateaza o serie de resurse petroliere de pe teritoriul Romaniei, resurse pe care le-a dobandit aproape gratis, fara eforturi financiare pentru prospectare, forare, constructie de rafinarii si de conducte pentru transport, etc. Toate acestea am putea spune ca le-au fost facute cadou de statul roman prin privatizarea facuta de guvernul aflat la putere la acea data. Deci, avand in vedere ca nu au de amortizat valori uriase, costurile lor ar trebui sa fie cu mult mai mici. In plus, prin salariile de mizerie pe care le platesc, costurile de productie de asemeni ar trebui sa fie cu mult mai mici. Pretul petrolului estras de pe teritoriul Romaniei in nici un caz nu se supune unor cotatii internationale. In plus, daca nu gresesc, de-a lungul timpului, le-au mai fost sterse cu buretele si niste datorii uriase pe care le aveau catre statul roman. In ce se traduc toate acestea? In profit pentru companie (pentru detinatorii acestei companii). Atunci, unde e moralitatea acestei companii ca sa-mi fac eu probleme despre moralitatea unei astfel de actiuni? Admit ca rationamentul meu poate fi eronat si accept sa fiu corectat dar sa veniti cu argumente.


Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Mie Ian 12, 2011 6:00 pm

Nu stiu de ce, dar cel putin in zona Muntenia, exista impamantenita o idee care spune ca benzina si motorina de la OMV este cea mai buna si de aici un aflux de clienti care prefera acest furnizor. Mai este si o a doua categorie de conducatori auto care tin cu orice pret sa alimenteza de la Petrom, asa, ca sa "nu dam banii afara din tara", sa incurajam economia interna. Oameni buni, sunt una si aceeasi companie si, asa cum scrie si mai sus, au aceeasi carburanti! Este incredibil modul in care se folosesc de ceea ce au primit in dar de la statul roman. Credeti-ma, stiu o multime de persoane care alimenteaza de la OMV sau de la Petrom, pe motivele expuse mai sus si nu stiu daca acestia vor renunta la conceptiile lor... desi ei sunt cei mai vizati sa se alature protestului. Eu, unul, alimentez de la MOL, nu stiu de ce, poate ca imi este mai comod si asa m-am obisnuit (cu toate ca in zona mea, la 500m am un Rompetrol si la 1km un Petrom.

HAIDETI SA NE ALATURAM ACESTEI CAMPANII CARE DORESTE SA VINA IN SPRIJINUL NOSTRU, AL SOFERILOR si sa incercam sa fim uniti in procesul de "falimentare" (desi este exagerat termenul) al companiei care ar trebui sa controleze, in avantajul romanilor, preturile practicate de toate retelele de distributie carburanti din tara noastra!

Eu sunt pentru!
Multumesc!

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mie Ian 12, 2011 8:16 pm

Am pus in seara asta benzina de la Rompetrol.

Avatar utilizator
PIRI
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 12:16 pm

Mesaj de PIRI » Mie Ian 12, 2011 8:17 pm

S-o facem . Ma raliez si eu actiunii de boicot.

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 59 vizitatori