Campania Nu Omv - Petrom !

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Scrie răspuns
Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Mie Ian 12, 2011 9:32 am

O invitatie si o rugaminte pentru toti membrii forumului de a se alatura campaniei de protest impotriva preturilor carburantilor prin boicotarea liderului de piata OMV-Petrom pe termen nedefinit pana cand acesta va scadea pretul combustibilului la un nivel suportabil.
Citez de pe un alt forum care a adunat zeci de pagini pe acest subiect :
"Oricat de hotarati si uniti am fi trebuie sa constientizam ca degeaba vor trece 3 zile in care sa nu alimenteze nimeni pentru ca nu se va rezolva mai nimic. Eventual niste cozi interminabile (si respectiv incasari pe masura) in cea de-a 4-a zi! Plus ca multi oricum or sa cumpere pt. ca efectiv n-au incotro,au nevoie de masina,au nevoie sa se deplaseze etc. Deci benzina tot trebuie cumparata si ei exact pe asta se bazeaza! Asa ca singura varianta de a-i ataca pe furnizorii de combustibili este sa ii "distrugem" pe rand! La general nu vor reduce sub nicio forma pretul,toti furnizorii fiind mana in mana! Asa ca trebuie sa alegem pt inceput o firma si sa le aducem pierderi cat mai mari cu putinta! S-a hotarat ca nimeni sa nu mai alimenteze de la Petrom + OMV (fiind una si aceeasi)! Vazand ca nu mai au clienti vor fi obligati sa reduca pretul !
Trebuie sa intelegem ca asta este singura modalitate cu sanse reale de reusita. Acest mesaj trebuie raspandit cu orice pret si prin orice mijloace! Tineti minte,nu mai alimenteaza NIMENI de la Petrom + OMV! Avem nevoie de unitate! "
A fost aleasa boicotarea OMV Petrom pentru ca are reteaua de benzinarii cu cea mai mare acoperire, deci va fi cel mai puternic afectata, dar si pentru ca are cel mai mare profit, folosind petrol extras din Romania, deci are de unde scadea pretul.

So, are you in ?

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mie Ian 12, 2011 9:52 am

chiar daca am painea de la ei, eu ii boicotez de cateva luni bune alimentez de la MOL

Avatar utilizator
speed29
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 13, 2009 5:20 pm

Mesaj de speed29 » Mie Ian 12, 2011 10:51 am

@cocolino unitate in Romania nu am mai vazut de foarte multi ani deci in concluzie suntem o tara de kk si profita smecherii de afara de pe urma fraerilor de Romani care le fac buzunarele cat China.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Ian 12, 2011 10:56 am

@adictoma, Din cate zici tu inteleg ca lucrezi la petrom-OMV, zine is nou care e calitatea combustibilior? Eu unu am auzit pe foarte multi spunund ca au cei mai prosti combustibili de pe piata cei de la petrom(sunt si patit cu o masina mai veche)? De omv am auzit pareri bune ingeneral.

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mie Ian 12, 2011 11:42 am

omv si petrom au acelasi carburant, pret, "standard al calitatiii". ei vand carburant si altor companii din romania, astfel ca cel mai important aspect tine de ingijirea statiei - rezervoarelor. de acolo vine calitatea carburantului diferita de la o statie la alta.

eu nu lucrez la ei; lucrez la o firma care ofera suport pentru sistemul lor de gestiune.

Avatar utilizator
body
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 21, 2007 9:28 am

Mesaj de body » Mie Ian 12, 2011 12:24 pm

Difera si aditivii folositi pt benzina/motorina.
De altfel toti vanzatorii folosesc produsele furnizata de Petrom . Pana si Rompetrolul la anumite benzinarii ( din cate stiu eu ) foloseste carburanti de la Petrom. Produsele de varf la MOL , OMV si LUK cica ar venii de afara.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Ian 12, 2011 12:59 pm

Pai si nu este nici o diferenta de calitate intre premium 95 de la petrom care e mai ieftina si carera 95 de la omv care e mai scumpa? Daca e aceeasi benzina nu ar trebui sa aiba preturi identice?

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mie Ian 12, 2011 1:18 pm

la benzina difera cantitatea de aditiv:))
Premium Diesel / Alpin Diesel - acelasi produs; numele difera - cica produs de iarna - protejeaza motorul in sezonul rece
la fel si cu SprintDiesel / SprintDieselWinter si TopDiesel5 / TopNordicDiesel

Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Mie Ian 12, 2011 2:02 pm

Va rog, exista deja un topic despre benzinarii si calitatea carburantilor! Aici e vorba de o miscare sociala de protest impotriva pretului combustibilului care a depasit limita de suportabilitate a romanilor. Ne alaturam si noi, fanii Mitsu?

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mie Ian 12, 2011 2:27 pm

Si eu subscriu ideii de a nu mai cumpara carburant de la grupul Petrom - OMV desi acesta, era din punctul meu de vedere, cel mai credibil furnizor si cel mai ieftin.

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori