De unde bagati benzina sau motorina

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Scrie răspuns
Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Vin Ian 22, 2010 5:13 pm

mie imi arata ca e creat pe 29.09.09

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Ian 22, 2010 6:25 pm

Ma refer ca l-am vazut acum vreo 2 ani cand eram curios cu benzinele pe mai multe forumuri. Parca pe honda a aparut prima data. De aia zis ca ar fi fain sa fie la zi sau cineva sa faca asta anual dar nu cred ca avem noi romanii norcul asta. "Dicnolo" nu cred ca e nevoie, ii controleaza aia destul

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Lun Ian 25, 2010 9:44 am

Eu am vazut acel test prin primavara lui 2007 dar cred ca e si mai vechi. Nu stiu cat de relevant mai poate fi la ora actuala.
In ultimul timp merg doar cu benzina de 95 de la Petrom. O singura data am pus de la Rompetrol (tot de 95) dar nu am simtit nici o diferernta.

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Joi Ian 28, 2010 5:49 pm

Ne place Petrom 99+, pret bun!

Avatar utilizator
MIB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 29, 2008 7:40 am
Contact:

Mesaj de MIB » Joi Ian 28, 2010 7:14 pm

Eu pun Motorina Alpin Diesel de la OMV si merge bine masina. Din cand in cand ii mai pun cate un aditiv, de preferat de la Mitsubishi luat.
La Seat-ul Ibiza bag benzina, tot de la OMV, de 95.

De la Lukoil nu mai pun benzina de cand am pus in Ibiza aproape 50L (si nu eram pe rezerva) cand rezervorul are 40L si mai mult de 43-45 de Litri nu am pus nici cand eram pe rezerva rezervei!
Legat de benzina de 100 de la OMV, puneam in motocicleta (o super sportiva de 1000 cc) si se simtea diferenta (si acolo se simtea foarte evideint) chiar si in comparatie cu cea de 100 de la Mol.

Avatar utilizator
doza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 15, 2009 7:18 am

Mesaj de doza » Joi Ian 28, 2010 10:27 pm

cu lukoil a patito si varamiu care in rezervor de 50 L a bagat 58 si ca raspuns a primit "se mai duce si pe conducte benzina" deci atentie ce canalizari aveti pe masina cand va duceti la lukoil ca intra o galagie de benzina pe conductele alea

Avatar utilizator
SCUT-MOTOR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 12, 2009 4:26 pm

Mesaj de SCUT-MOTOR » Mie Feb 03, 2010 9:00 am

Eu pun de la Rompetrol insa am impresia ca nu e corecta pompa. In Brasov statia de pe Harmanului la iesire spre Sfantu Gheorghe.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Joi Mar 11, 2010 9:08 pm

Mai, eu din considerente de "card" pana cum bagam de la Rompetrol mai ales ca ma incantam cu ideea ca am timp pana la sfarsitul lunii sa-mi achit factura. In timp insa mi-am dat seama ca e cam scumput, ca afacerea cu Fill and Go e cam teapa si am inceput sa bag de la Petrom.
Din cate am inteles Rompetrol sunt tari pe Benzina cu gama lor Efix, dar la Diesel cica ar fi mai slabi ca OMV.
Prin analogie OMV = Petrom, asa ca m-am dus direct la pompele Petrom!

P.S. Lunar primesc o factura in valoare de 0.1 RON de la Rompetrol!

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Joi Mar 11, 2010 9:40 pm

astepti si tu 10 facturi, sa dai 1 mie ) (vechi).

da mi un pm te rog si zi mi de ce e teapa faza cu cardul, ca si eu vreau sa mi fac.

merci,
biku

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Vin Mar 12, 2010 12:44 pm

biku, nu e de pm, iti spun acum. Ideea la Fill & Go este ca ti se ofera iluzia discount-ului. Insa, analizand si punand pe hartie cu tot discount-ul pe care-l primesti de la Rompetrol, pretul combustibilului e oricum mai mare decat la alte benzinarii. Nu stiu, e cumva cel mai scump combustibil pe piata noastra?
O alta "teapa" sunt discounturile la o gama de servicii de care nu te vei prevala vreodata.
Iti dau un exemplu. Cand am vrut sa-mi fac RCA-ul la masina, primul drum l-am facut la Allianz-Tiriac, unde stiam ca am discount de pana la 20% la asigurari.
Acolo ajuns, pe langa pretul astronomic care mi s-a comunicat, discount-ul oferit clientilor Rompetrol era pentru o gama de produse de asigurare pe care multi dintre noi nu le vom face niciodata.
Nu vreau sa fac antireclama la Fill & Go, sunt convins ca e un produs bun pentru cine are nevoie de el. Per ansamblu, este insa mai scump, singurul avantaj fiind acela ca daca nu ai "lichid" in buzunar poti sa bagi cardul si iti iei combustibilul.
Deasemenea taxele percepute la emiterea lui mi se par un pic nejustificate (nu mi se pare normal sa platesc cardul, cand nici un alt produs bazat pe card in tara noastra nu se mai plateste), sau pretul pe care il platesti daca iti uiti pin-ul! Atentia si la asta, nu mai stiu cat era, dar era destul de mare pentru ceea ce este!

In termeni scurti, cititi cu atentie contractul de la Fill & Go, cantariti daca va avantajeaza, faceti calcule si daca da... atungi Go for it!

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori