Lichid De Parbriz - Estival Si Iarna

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Mar Mai 12, 2009 1:01 pm

QUOTE (cix @ May 5 2009, 09:01 AM) Saptamana trecuta am cumparat de la Carefura un lichid pentru parbriz de culoare galbena (parca nu era marca 1) si a costat pana in 4lei / 5l (o plomba). Surpriza a fost ca sterge foarte bine; chiar mai bine si decat Jet Expert. Eu am ales aceasta varianta pentru ca lichidul se consuma foarte repede, la aceasta contribuind cel mai mult spalatoarele de la faruri. Am dat si cu cel albastru - marca 1 - si ala mai mult se intinde pe parbriz si il murdareste.


la vechea masina, un cielo din 96 toamna am folosit numai solutii din astea ieftine, nu neaparat marca no1, dar si altele cu pret mai mic de 1leu/litru si rezultatul s'a vazut dupa 5-6 ani: a inceput sa infloreasca acoperisul la imbinarea cu geamul, exact acolo unde ramane apa dupa ce stergi geamurile, iar la lancer.. spatiul este si mai profund acolo. asadar ma gandesc sa folosesc multa apa plata, eventual spirt iarna, si la drumuri lungi sa cumpar un produs de calitate, care in spatele etichetei si instrumentelor de marketing aferente sta totusi si calitatea. cum spune o vorba suntem prea saraci sa cumparam lucruri ieftine.

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Mar Mai 12, 2009 7:15 pm

la 250 de ml in 5L cred k poti sa pui si super glue si sa nu aiba nimic )

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mie Mai 13, 2009 9:12 am

Aveam o impresie mai buna despre spuma asta activa

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Mie Mai 13, 2009 9:26 am

Daca pui mai multa s-ar putea sa aiba un efect. incearca si vezi care-i treaba.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mie Mai 13, 2009 9:47 am

Problema e ca nu se gaseste decat la bidoane de 20 de litri cel putin. . MI-a promis un prieten... dar a ramas cu promisiunea.

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Lun Oct 03, 2011 3:12 pm

Eu folosesc lichid pentru parbriz vara/iarna de la Rompetrol marca proprie sau de la Repsol. Se vad ceva diferente........

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Oct 03, 2011 5:35 pm

Eu folosesclichid la 5L din supermarchet, cel mia ieftin maxim 5Ron pe bidon.

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Sâm Oct 15, 2011 12:39 pm

Si eu folosesc de 1 an lichid de parbriz de iarna doar din supermarket. Desi masina e de serviciu si pot cumpara pe card direct din benzinarie (pe banii firmei, bineinteles), am patit-o anul trecut cu solutia de iarna cumparata din OMV. Conduceam pe atunci un Peugeot 206 in care am bagat solutie de iarna din OMV (am dat vreo 25 ron pe 4 L). Dupa o noapte in care temperatura a scazut la doar -4 grade, a doua zi, dupa ce afara se incalzise la cca. + 2 grade, am incercat sa spal parbrizul si, surpriza, solutia din OMV laudata ca rezista pana la -30 era inghetata. Mai mult, a trebuit sa imi schimb "motorasul" de la instalatia de spalare a parbrizului.
Asadar, nu tot ce e scump si "de firma" inseamna neaparat si calitate.

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Mar Noi 20, 2012 10:13 am

Eu folosesc si sunt multumit de ele lichidul marca proprie Rompetrol ,JET expert si uneori solutiile celor de la BMW. Anul trecut cand erau -25 de grade toti cunoscutii care au luat lichid din supermarket uri de 10 ron le au incghetat si le au stricat duzele si firele pe acolo. Astea de la BMW nu aveau nimik. Pacat ca cei de la Mitsu nu fac si ei lichid propriu de parbriz

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Dum Dec 16, 2012 9:32 pm

PT iarna recomand Jet expert si NIGRIN.

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori