Benzina Co95 Vs. 100

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Lun Apr 27, 2009 10:28 pm

si mi s-a parut la fel. Atunci continuam cu 99+

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mar Apr 28, 2009 8:31 am

Oricum, m-as mira FOARTE tare daca mi-ati spune ca aveti diferente de consum asa de mari incat sa justifice de departe diferenta de pret intre 95 si 99+ sau 100.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Apr 28, 2009 8:38 am

Diferenta intre Mol95 si Premium 99+ este de 0.25 RON, nu este o diferenta asa mare. Diferenta mare este intre o benzina de 95 si Mol Evo, Carrera 100 sau Alto 101 insa Premium 99+ are un pret acceptabil, gasindu-se in general la 3.79-3.81 RONi.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mar Apr 28, 2009 9:13 am

Asa putin? Tin minte ca acuma vreo luna am turnat fara sa vreau benzina aia de 100 de la RomPetrol. Cand am vazut pretul mi s-au inmuiat picioarele. Dar era prea tarziu....rezervorul era aproape plin. A fost prima data in viata mea cand am pus alt combustibil fata de ceea ce vroiam. Si m-a usturat rau. Parca iesea o diferenta de aproape 0.6 RON / litru (raportat la benzina de 95).

Avatar utilizator
adrian lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 07, 2008 12:38 pm

Mesaj de adrian lancer » Mar Apr 28, 2009 9:27 am

QUOTE (driverx @ Apr 28 2009, 09:13 AM) Asa putin? Tin minte ca acuma vreo luna am turnat fara sa vreau benzina aia de 100 de la RomPetrol. Cand am vazut pretul mi s-au inmuiat picioarele. Dar era prea tarziu....rezervorul era aproape plin. A fost prima data in viata mea cand am pus alt combustibil fata de ceea ce vroiam. Si m-a usturat rau. Parca iesea o diferenta de aproape 0.6 RON / litru (raportat la benzina de 95).
Ai observat o oarecare diferenta,si eu am avut intentia sa bag Atol 100 de la Rompetrol,insa pretul m-a facut sa bag tot effix95!

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mar Apr 28, 2009 10:20 am

Dupa mine rabla a mers la fel. Dupa mine tot ce citesc pe aici is placebouri crunte. 0.6 ron/litru. Marketing pur. Iar eu ii zic taxa pe prostie. Ar fi buna benzina asta la motoare cu compresie mare. Dar nu prea e cazul la masinile noastre....speciale.

Singurul caz in care o benzina mai ieftina ar putea sa duca la performante mai slabe este cand cifra octanica e sub 95 iar la temperaturi mari incep sa apara autoaprindere iar ECU se apuca de ajustari. Atunci poti simti ceva pierderi. Altfel, o benzina de 99 sau 100 nu va aduce putere mai mare in veci. Cine sustine asta habar nu are de motoare si de ce benzina X are 95 si Y are 99.

... my 2 cents....

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mar Apr 28, 2009 10:23 am

Am vazut mai demult un test la Fifth Gear cu benzina. Singura diferenta de putere a fost doar la un subaru impreza wrx sti... parca 2-3 CP sau maxim 5... folosind benzina cu cifra octanica mare. La celelalte masini ( nu mai tin minte care erau, dar erau uzuale ) nu a avut nici un impact asupra puterii.

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mar Apr 28, 2009 10:29 am

Cred ca era vorba de comportamentul masinii , si nu de cresterea puterii. Nici eu nu cred ca va creste puterea daca bagi benzina cu CO mare , ci doar face motorul sa mearga mai bine , mai rotund , sa traga bine si de turatii joase. Creste puterea doar daca ....bagi combustibil de avion , de masini de dragster . Cred , ca nu am incercat

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mar Apr 28, 2009 10:34 am

Crede-ma ca stiu bine ce am vazut... o sa caut sa iti arat . ( daca vrei )

P.S. : am gasit asta intre timp : http://www.youtube.com/watch?v=O2KNbbdQv3E

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mar Apr 28, 2009 10:46 am

QUOTE (cristibna @ Apr 28 2009, 10:29 AM) Cred ca era vorba de comportamentul masinii , si nu de cresterea puterii. Nici eu nu cred ca va creste puterea daca bagi benzina cu CO mare , ci doar face motorul sa mearga mai bine , mai rotund , sa traga bine si de turatii joase. Creste puterea doar daca ....bagi combustibil de avion , de masini de dragster . Cred , ca nu am incercat

Is concluzii cam usor trase. Am vazut cum motorul meu a inceput sa mearga cu usoare trepidatii fix cu benzina aia de 100. In rest mergea struna. Cu aceasi benzina. Si la fel...de obicei merge foarte bine si cu ala de 95. Nu stiu de ce cateodata merge foarte foarte rotund, nici nu il auzi. Asta la cald. Ca la rece e alta poveste. NU o data am patit sa scot masina din garaj la 10 noaptea si sa iasa patronul de la ABC-ul de langa ca nu stia care e idiotu care tureaza motorul in halul ala la acea ora. Iar eu nici macar nu ma atingeam de acceleratie. Iar baietii din service imi ziceau ca masina nu are nimic.

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori