2 Jante 2 Gume Bara Fata 1580 Euro !

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
bunyqu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Sep 05, 2008 2:30 pm

Mesaj de bunyqu » Mar Mar 03, 2009 6:18 pm

pt ca am 2 jante lovite implicit gumele acelor jante au facut si cate o buba. mai am si bara fata intepata + o prindere rupta. Astazi am deschis dosarul de dauna si am fost la MCAR sa-mi faca devizul care spune asa :

- 1x jante SAM 16" = 318 EURO
- 1x guma Kumho ECSTA KH11 205/45/16 = 277euro
- Bara fata = 290EURO
- Bandou bara fata = 49euro

Lasand la o parte bara fata jantele mi se par f scumpe avand in vedere ca la cel pret gasesti ultraleggera pe 17 care sunt super jante. sau pe 18 unele mai putin performante. cat despre pretul gumelor avand in vedere ca la un dealer costa 400ron.....277euro mi se pare ASTRONOMIC cand la banii aia imi iau toyo R888 si mai imi raman si bani.
Si ca sa inchei frumos.....pt amatori ATENTIE !! "1 PRAG LATERAL DE COLT CZT COSTA 714 EURO FARA TVA " (ATENTIE DOAR 1.....NU AMBELE)
Asa ca eu zic.....cei care nu aveti casco....vindeti gandacul sau faceti casco ca e crima fratilor.

Avatar utilizator
dsign
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 03, 2009 11:58 pm

Mesaj de dsign » Mie Mar 04, 2009 12:30 am

Auzi, taticu', chiar nu-ti inteleg supararea... Oare ce parere ai tu, ca ti-ai luat cumva o supermasina? Daca vroiai Ultralegerra si Toyo, de ce nu ti-ai luat? Crezi ca acum, in perioada asta in care bate vintul prin service-uri, isi permite cineva sa umfle preturile? Ce ai vrut sa spui cu asta? Ca iti baga cineva mana in buzunar?

Daca vrei sa stii, peste tot este asa... Cu banii de janta "Sinaia" de Logan imi cumpar janta KM pe 17, cu banii de janta de BMW pe 16" imi cumpar o janta Keskin fitoasa, etc.


Zi mersi ca ai Casco si ai putut apela... Data viitoare fii mai atent si nu mai distruge masinuta prin gropi.

Avatar utilizator
bunyqu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Sep 05, 2008 2:30 pm

Mesaj de bunyqu » Mie Mar 04, 2009 12:33 am

cand o sa postez asta pe forumul daciaclub atunci ar fi ok sa-ti dai cu parerea. nu trebuie sa imi intelegi tu sau altii supararea ci doar am scris-o ca sa stie toti POSESORII DE MITSUBISHI COLT ce ii asteapta daca nu au asigurare casco. service-urile dacia nu inseamna "peste tot" . iti spun eu sigur ca la mercedes un cauciuc de dimensiunea asta nu costa nici pe departe atat. nu am spus ca imi baga cineva mana in buzunar. tu ai cumva service auto? nu te supara?

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Mar 04, 2009 1:01 am

QUOTE (dsign @ Mar 4 2009, 12:30 AM) Auzi, taticu', chiar nut-i inteleg supararea...

Fiule, bunyqu ne impartasea niste preturi care uneori te ajuta sa le stii. No offense, dar mi se pare ca esti cam agresiv la primul post fara sa stim cine esti si fara sa ai Mitsu (probabil...). Daca te consideri jignit, imi cer scuze dar nu inteleg ratiunea de a avea Logan si a-ti face cont pe Mitsu iar primul tau post se lasa cu o replica foarte acida la adresa cuiva. E cumva o rafuiala din alta parte pe care vrei matale sa o continui aici?

Avatar utilizator
bunyqu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Sep 05, 2008 2:30 pm

Mesaj de bunyqu » Mie Mar 04, 2009 1:08 am

n-are nici o treaba man. las-o asa hai sa nu stricam topicul aiurea.am pus niste preturi pur informative si atata tot.dak am deranjat pe cineva va rog sa stergeti topicul. chiar acum o sa-mi fac cont pt daciaclub pt ca sunt un fan inrait si imi doresc un logan. )

Avatar utilizator
dsign
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 03, 2009 11:58 pm

Mesaj de dsign » Mie Mar 04, 2009 1:16 am

nu-i deranj... stai calm.

Ma scuzez ca fui acid, insa mi se pare ciudat ca inca nu v-ati obisnuit cu practicile importatorilor.

Urmaresc de multicel forumul, dar nu m-am inregistrat pana acum. Am lucrat pana acum ceva vreme la MCar, de aia mi-am permis "aroganta" de a intra aici


Ok, astea sunt preturile stabilite de importator (cele la jante) iar cu anvelopele e de discutat. Pretul ala reflecta multe...

Un cuvint va mai spun: CASCO

Avatar utilizator
bunyqu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Sep 05, 2008 2:30 pm

Mesaj de bunyqu » Mie Mar 04, 2009 1:24 am

acum am inteles dc ai sarit asa....ai lucrat la mcar =)). adica ce reflecta pretul ala? eu am crezut ca a gresit si lam mai pus sa se mai uite odata. si a zis ca sigur alea sunt preturile

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Mie Mar 04, 2009 11:38 am

Problema sta in felul urmator: pentru ca omul sa poata sa faca economii ii trebuiesc bani ( ca deh .. ban la ban trage ) .. ca exemplu .. un prieten si-a cumparat bmw ( sh ce-i drept ) 325 ... rata e rata .. nu a avut in primele doua saptamani bani de casco! Pe la sfarsitul primei saptamani .. omul a vrut sa urce o bordura .. iar din bordura iesea un mic mare fier beton care a trecut neobservat
Uite asa omul meu plateste in continuare la o masina care nu poate sa o foloseasca .. ca deh .. ar merge .. dar cu baia de ulei sparta e mai greu

q.e.d. - la masini la care se stie ca piesele sunt scumpe .. casco nene ! .. ca eu unul daca aveam bani de dat pe piese ... mai bine ma razgandeam si de banii aia imi luam ceva mai tare ))

Avatar utilizator
FlorinB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 18, 2008 1:17 pm
Contact:

Mesaj de FlorinB » Mie Mar 04, 2009 10:31 pm

Cand nu ai bani de aruncat, Casco este important; mai ales in momente de "criza".
Daca nu ai Casco incearca sa nu cumperi piesele de la MCar, sunt mai multi importatori de piese care sunt mai jos cu preturile.

Bafta....

Avatar utilizator
bunyqu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Sep 05, 2008 2:30 pm

Mesaj de bunyqu » Joi Mar 05, 2009 12:05 am

eu am casco din fericire dar pt acei "ghinionisti" care nu au avut posibilitatea sa isi faca si au belele cu masinuta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori