Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană)

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Vin Dec 05, 2008 5:32 pm

Guvernul a decis, joi, triplarea taxei de poluare auto la achiziţionarea tuturor vehiculelor second-hand de import, ?ncep?nd cu 15 decembrie, şi creşterea primei de casare pentru scoaterea din uz a maşinilor uzate.

"Noile reglementări majorează de trei ori cuantumul taxei de poluare pentru toate autovehiculele ?nmatriculate pentru prima dată ?n Rom?nia.
Ordonanţa reia totodată măsura adoptată deja de Guvern pentru maşinile Euro 4, respectiv scutirea de la plată pentru toate autovehiculele noi ?nmatriculate at?t ?n Rom?nia, c?t şi ?n celelalte state ale UE după 15 decembrie 2008", a declarat purtătorul de cuv?nt al Guvernului, Camelia Spătaru.

Prima de casare a fost majorată de la 3.000 lei la 3.800 lei pentru un număr de 60.000 maşini estimate că vor fi scoase din uz, bugetul total alocat acestui program fiind de 228 milioane lei, afirmă sursele citate.

Taxa auto a fost modificată la 1 iulie 2008, noua formulă prevăz?nd un cuantum mai mare pentru maşinile noi, ?nsă o valoare semnificativ mai mică pentru autovehiculele vechi. După modificarea taxei auto, v?nzările de maşini noi au ?nceput să scadă, iar cele de second-hand de import să crească.

Guvernul a decis, ?n urmă cu aproximativ trei săptăm?ni, prin ordonanţă de urgenţă, ca taxa de poluare auto percepută la achiziţia maşinilor noi s? fie suspendată ?ncep?nd cu 1 decembrie 2008, p?nă la sf?rşitul lunii decembrie 2009, pentru vehiculele Euro 4 cu motorizări de p?nă la 2.000 centimetri cubi ?nmatriculate pentru prima dată ?n Rom?nia şi ?n Uniunea Europeană.

Executivul a mai decis ca programul de ?nnoire a parcului auto să continue şi anul viitor, ?ncep?nd cu 1 ianuarie 2009, pentru un număr estimat al maşinilor scoase din uz de 60.000 unităţi, dublu faţă de cota stabilită pentru acest an, cu o primă de casare menţinută atunci la 3.000 lei.

Sursa: Mediafax

Avatar utilizator
Daniel
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 23, 2007 11:21 pm
Contact:

Mesaj de Daniel » Sâm Dec 06, 2008 9:49 am

Guvernul poate sa mareasca taxa si de 15 ori, romanul tot nu face nimic ...... o accepta si pe aia .....

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Sâm Dec 06, 2008 4:50 pm


Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Dec 08, 2008 5:16 pm

TU CE VEI FACE ?N 13 DECEMBRIE?

Avatar utilizator
Daniel
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 23, 2007 11:21 pm
Contact:

Mesaj de Daniel » Lun Dec 08, 2008 8:19 pm

Voi fii prezent

Avatar utilizator
Nigga
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 10, 2008 7:43 pm

Mesaj de Nigga » Mie Dec 10, 2008 7:56 pm

Salutare! Am auzit si eu ceva cu taxa asta de mediu. Zicea cineva din grupul meu de amici, cum ca daca eu as aduce o masina din Germania cu numere provizorii si as inmatricula-o aici nu as mai plati taxa (ca ar exista o greseala in formularea legii care lasa loc la portita asta). Acum, nuj ce sa mai cred... stiti ceva?

Avatar utilizator
HarryE
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 05, 2008 3:15 pm

Mesaj de HarryE » Joi Dec 11, 2008 12:54 pm

Au "remediat-o" rapid!
QUOTE (Nigga @ Dec 10 2008, 07:56 PM) Salutare! Am auzit si eu ceva cu taxa asta de mediu. Zicea cineva din grupul meu de amici, cum ca daca eu as aduce o masina din Germania cu numere provizorii si as inmatricula-o aici nu as mai plati taxa (ca ar exista o greseala in formularea legii care lasa loc la portita asta). Acum, nuj ce sa mai cred... stiti ceva?

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Sâm Dec 13, 2008 3:36 pm

Asa trebuia sa fie de la inceput TRIPLATA !!!!
Cum naiba a gandit-o mosul ala atunci cand a modificat a 3 oara taxa ? Masina noua sa fie taxata mai mult decat cea veche ?
Pai asa sprijini tentativa ca Romania sa devina groapa de gunoi a Europei ? ( cum se laudau ei ca fac )

Ar fi trebuit sa fim platiti ca am luat o masina noua , nu taxati .
Pana nu dau toti banii incasati inapoi sau pana nu platim TOTI pentru poluare , taxa asta e o japca ...

Avatar utilizator
Daniel
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 23, 2007 11:21 pm
Contact:

Mesaj de Daniel » Sâm Dec 13, 2008 7:00 pm

QUOTE (BUGHY @ Dec 13 2008, 03:36 PM) Asa trebuia sa fie de la inceput TRIPLATA !!!!

Esti dus rau, ce mi-ar placea ca pentru salvarea ecomiei sa te oblige sa fumezi numai Carpati, Bucegi, sa iti dai pe paine numai cu unt Unirea, sa bei numai Cico etc ....... si pentru tine special o taxa pe aer-ul pe care-l respiri in tara asta ....

Avatar utilizator
Mosion
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 02, 2008 4:33 pm

Mesaj de Mosion » Sâm Dec 13, 2008 7:14 pm

Intradevar taxa trebuia sa fie de la inceput triplata pentru anumite masini mai mult decat depasite! Dar nici modificarea taxei de pe o saptamana pe alta nu este deloc corecta pentru cei care au apucat sa isi cumpere o masina.

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori