viitor proprietar de Lancer

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Vin Sep 19, 2008 4:25 pm

Salutare tuturor,

Sunt un viitor proprietar de Lancer, tocmai am platit avansul (achizitionare in leasing ), am promisiunea ca pana in week-endul urmator o voi putea conduce.

Masina este pe stoc, am vazut-o deja, de-abia astept sa intru in posesia ei: Lancer 1,8 CVT 143 CP - Instyle A07.

Vreau sa multumesc membrilor acestui forum, am gasit sfaturi foarte utile aici care m-au determinat sa aleg acest model/marca... initial eram hotarat pentru un Honda Accord insa livrarea se facea cam in 6 luni cu putin noroc... ceea ce mi se pare inacceptabil.

Mi-a fost greu sa aleg si Lancerul pentru ca senzatia cand te urci in masina, tinand cont de pretul de aproape 26.000 EUR, este ca te urci intr-un logan, in primul rand din cauza plasticelor care nu sunt de cea mai buna calitate si apoi din cauza unor lipsuri: bricheta, scrumiera spate, covorasul din portbagaj de foarte proasta calitate, etc...

Oricum, am apelat la dealer ca sa mai "indulceasca" aceasta senzatie de austeritate si dupa ceva negocieri am obtinut cateva accesorii care au mai atenuat din senzatia initiala:
- kit senzori parcare cu display pe parbriz si afisaj viteza
- conector ipod
- bricheta
- scrumiera spate (e de la outlander)
- set suplimentar covorase cauciuc
- tavita portbagaj

am mai cumparat eu grila cromata inferioara si ornamente de carbon pentru consola de la clima si cea de la schimbator.

deocamdata sunt multumit de modul in care am fost tratat de catre dealer sper sa fie la fel si la service cu toate ca nu vreau sa ajung pe acolo.

voi reveni saptamana viitoare cu poze...

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Vin Sep 19, 2008 4:28 pm

inca ceva, era sa uit: o chestie care ma deranjeaza enorm pentru ca pe masina actuala e OK:

cotiera fata este foarte scurta si foarte scunda, trebuie sa stau cocosat ca sa pun cotul pe ea.

are cineva idee daca exista pe piata cotiere mai de Doamne-ajuta?

sau macar niste prelungiri ceva sau un inaltator...? sau se poate face la comanda din fibra de sticla/carbon?

Avatar utilizator
Prime
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 25, 2008 11:59 am

Mesaj de Prime » Vin Sep 19, 2008 4:45 pm

Deocamdata nu am vazut, dar sigur vor aparea.
Totusi, de carbon? vrei sa iti rupi cotul in ea? Mie si asta actuala invelita mi se pare cam tare. Ceva de piele mi-ar placea.

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Vin Sep 19, 2008 6:04 pm

capacul e de piele oricum pentru ca masina are tapiteria din piele.

ma refeream la un fel de inaltator, capacul sa ramana acelasi, doar sa se inalte corpul cotierei.

ma gandesc sa o desfac, sa o duc la o firma care face chestii din fibra si sa mi-o copieze, doar sa ii faca "gatul" mai inalt, sa ramana aceleasi gauri pentru balamale, priza si suruburi, ca sa pot pune capacul existent.

sau daca ce am scris mai sus este complicat sa ma duc cu capacul, sa imi faca un capac mai inalt...

scuze daca nu am fost destul de explicit.

Avatar utilizator
Nahkri
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 14, 2008 10:21 pm

Mesaj de Nahkri » Vin Sep 19, 2008 8:02 pm

QUOTE (spatciuk)initial eram hotarat pentru un Honda Accord insa livrarea se facea cam in 6 luni cu putin noroc... ceea ce mi se pare inacceptabil.

Mi-a fost greu sa aleg si Lancerul pentru ca senzatia cand te urci in masina, tinand cont de pretul de aproape 26.000 EUR, este ca te urci intr-un logan, in primul rand din cauza plasticelor care nu sunt de cea mai buna calitate si apoi din cauza unor lipsuri: bricheta, scrumiera spate, covorasul din portbagaj de foarte proasta calitate, etc...

Honda accord,presupun ca te referi la modelu nou,e nou aparut pe piatza si fiind facuta si in Japonia e normal sa dureze mai mult pina vine,oricum si eu astept deja de 4 luni dupa lanceru meu si inca nimic,cit depre pretz,parerea mea e ca peste varianta Invite nu se mai merita lancer,deja la banii aia gasesti masini de clasa medie cu aceleasi dotari si calitate a materialelor mai buna,oricum lanceru e peste logan la plasticuri.

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Vin Sep 19, 2008 8:17 pm

da, de noul accord era vorba.

ideea e urmatoare: voiam masina cu navi, cutie automata, piele. ce masina iei la banii astia? excluzand pe cele SH / din germania (la banii astia puteam sa imi iau BMW 530 cu navi, piele si automatica)

desigur eliminam si reno, opel, peugeot, skoda, etc...

ai dreptate cu lancerul, e cam scump sau cel putin ai impresia ca nu prea face banii aia insa am invatat ca e mai sanatos (nu si la buzunar) sa iei variantele full, pe urma e posibil sa regreti: ce bine era daca aveam aia, sau aia ,etc.

in plus masina este pe leasing, o plateste firma, nu fac eforturi financiare deosebite, adica nu scot banii din buzunar sau sa imi iau ceva de la gura.

si imi mai deduc si din impozitul pe profit, din TVA, etc....

alta parte buna este la vanzare cand dai un anunt si scrii ca masina este full cred ca o vinzi mult mai repede.

Avatar utilizator
Street_Chisinau
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 01, 2008 1:07 pm

Mesaj de Street_Chisinau » Lun Sep 22, 2008 10:14 pm

Azi am fost intrebat de o doamna care venise si ea cu un Outlander. Ma intrebat daca sint multumit de Lancer X? De fata cu managerul auto.
La care eu am ramas putin socat de tupeul doamnei ( avind virsta de 40-45 ani).
Iam raspuns ca sint multumit 99,9%.
Si ea ma inteaba de ce numai 99,9% ???
La care eu ii raspund.
1. Zgomotul parvenit din urma interactiunii rotilor cu imbracamintea rutiera.
La care ea. Asa e. Si la mine e tot aceeasi problema in Outlendar.....fiul sau caruia ii propusese sasi ia un Lancer X 10...
Deci ce vreau sa zic eu aceasta?
Ca. Mitsubishi Lancer X nu este o masina ideala pentru Republica Moldova si Romania. Lancer X este ideal in tot. Si este ideal 100 la 100 doar pentru tarile care au drumurile super bune Italia Japonia... unde nu este gunoaie , pietricele, prundis, glod si tot felul de nebunii pe drumuri.
Intrun cuvind Lancer X nu este ideal pentru tara mea pentru tara voastra. Din cauz adrumurilor rele Lancerul X cade din cauz aca iti sare pietrice in arcurile din urma si te da de rusine dupa zgomotul produs , apoi, mai bien iti ei o nemtoaica cum ii ziceti voi.
sau un Jeep. Mitsubishi Pajero Sport. Mitsubishi Patrol----abajaiu super vnedarojnic.
deci eu fiind in locul tau si inca de as mai avea un pumn de bani cred ca mias lua un Jeep ceva in Patrol 2008 sau Pajero Sport.
Gindestete mai bine dai un ban mai mult dar ei o masina adevarata pentru drumurile noastre si conditiile de exploatare ale tarii noastre.

Avatar utilizator
Street_Chisinau
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 01, 2008 1:07 pm

Mesaj de Street_Chisinau » Lun Sep 22, 2008 10:15 pm

A mea parere. 8)

Avatar utilizator
adysss
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 22, 2007 3:04 pm

Mesaj de adysss » Mar Sep 23, 2008 11:24 am

Mitsubishi Patrol ? Poate doreai sa spui Nissan Patrol...

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Mar Sep 23, 2008 12:38 pm

spatciuk, am de 6 luni varianta pentru care ai dat avans si nu am regretat nici o clipa alegerea facuta! Dotari similare gasesti doar la masinile de peste 35.000 euro. Senzatia de austeritate am avut-o si eu, dar in timp am constatat ca de fapt nu-mi lipseste nimic (ok, eu nu fumez... ). Contrar opiniei unora, are un excelent raport pret/performanta. Ca orice masina, are si minusuri, dar sunt compensate pe deplin de partile cu adevarat importante (fiabilitate, siguranta, performanta, placerea de a conduce, prestanta, etc.).

Street_Chisinau, nici nemtoaicele nu sunt facute sa ruleze pe drumuri sparte, iar SUV-urile sunt cu totul altceva. Nu cumperi un SUV in loc de o berlina doar pentru ca drumurile sunt proaste! Gandeste-te ca un 4x4 consuma mult mai mult, se misca mai greu prin traficul aglomerat, iar de gasirea unui loc de parcare sa nu mai vorbim!

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: AlexHecy și 13 vizitatori