Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mitsubishi Carisma
mitsu.ro > Automobile Mitsubishi > Mitsubishi Carisma
Pages: 1, 2
cezarionus
Nu pot sa cred ca sunt singurul posesor de Carisma din tara!?
cezarionus
postati va rog evnt. probleme si/sau rerezolvarile posibile...
cezarionus
http://www.mitsubishi-carisma.de/links.htm
andrei
Salut!
Cu siguranta nu esti singurul posesor de Carisma din tara, dar singurul de pe forum la ora actuala, din pacate. Sunt convins ca vor mai veni printre noi si alti posesori de Carisma in curand. Pana atunci, daca vrei, te invit sa ne prezinti masina aici. :wink:
Sfinxul
Exista cel putin un Mitsubishi Carisma in Galati. L-am vazut parcat cu doua zile in urma la cateva blocuri de cel in care locuiesc eu. Daca-l prind din nou, o sa-i lipesc un bilet cu adresa forumului.
Daniel
E cumva alb si esti la romano-americana?
cezarionus
e argintiu 1,6 sport si stau in Dr.Taberei
Daniel
Venea unul alb foarte frumos pe la romano-americana intr-un timp
Andrei_RC
Salut. Bine ai venit. Cati cai are Carisma de 1.6? Mie mi-a lasat o impresie buna asa de la distanta
cezarionus
102 cai. Am incercat prin Germania sa vad cum sta pe strada la 190 si e f.bine.
Andrei_RC
Acum ca sa ma laud si eu iti zic ca si Lancerul sta la fel de bine. In bulgaria am ajuns cu el la 204 pe bord si la 199 pe GPS. Am incercat sa repet faza si in germania dar aveam benzina de 95 si nu am mai reusit mai mult de 195/190. E un carisma diesel de vanzare la M Car dar e 9500 eur. si mi se pare muult. Asa ca am preferat lancer nou
dorukeloo
Salutare tuturor.Si eu am acum un mitsu carisma din 2001 DI-D si sunt foarte multumit de ea! Fata de predecesoarea ei (mazda 626 mai veche) pot spune k e avion! Fortza carisma!!! 8)
andrei
QUOTE (dorukeloo)
Salutare tuturor.Si eu am acum un mitsu carisma din 2001 DI-D si sunt foarte multumit de ea! Fata de predecesoarea ei (mazda 626 mai veche) pot spune k e avion! Fortza carisma!!! 8)

Sa o stapanesti cu placere si la cat mai multi km fara incidente! Daca vrei sa ne prezinti si noua masina, eventual si un jurnal de bord, o poti face aici.
dorukeloo
Merci de urare.pai nu prea stiu ce sa zic k nu e masina noua(dar se comporta k una noua).Cand o sa-i fac ceva poze(cat de curand) o sa le postez. Apropos stie cineva de unde pot face rost de manualul masinii(al meu e in germana)? :shock:
andrei
Cu placere, nu are importanta daca e sau nu noua (parerea mea).
Astemptam poze cu Mitsa ta si din pacate, eu cel putin, nu te pot ajuta cu manualul. La dealer ai intrebat? (poate macar cu un .pdf te poate ajuta)
dorukeloo
Sincer n-am ajuns nici la dealer(program incarcat...de) dar, Andrei iti multumesc k ai incercat sa ma ajuti :wink: As mai avea o intrebare :roll: Unde pot gasi ceva jante pt ea?
k stiu k difera distanta dintre prezoane.
cezarionus
QUOTE (dorukeloo)
Merci de urare.pai nu prea stiu ce sa zic k nu e masina noua(dar se comporta k una noua).Cand o sa-i fac ceva poze(cat de curand) o sa le postez. Apropos stie cineva de unde pot face rost de manualul masinii(al meu e in germana)? :shock:

Daca ai nevoie de ceva de tradus din manual te ajut eu!
dorukeloo
Salutari din nou.Am fost plecat si nu am mai avut acces la asa discutii.O intrebare am si eu la voi care sunteti "in domeniu".Mitsa mea luata la mana a doua nu are boxe pe spate(defect de dealer cred)iar pe unde am fost nu am gasit pe dimensiunea "gaurilor "din caroserie si......sincer nu-s dispus sa fac altele.Ce-mi recomandati?
dach
Stati ca nu sunteti singuri , mai adaugati un posesor de Mitzubishu Carisma din Timisoara .
Este in posesia mea de 2 ani , am luat-o second hand si deocamdata sunt multumit de ea in afara de cutia de viteze RENO Clio. Olandejii care au construit-o puteau foarte bine sa se orienteze pe alte cutii de viteze mult mai robuste de la alti producatori , nu stiu daca sora ei adica VOLVO S40 care s-a construit in aceeasi uzina olandeza si in acelasi timp si cu care imparte acelasi sasiu daca are aceeasi cutie de viteze de la RENO.
Masina este din Nov.2000 , varianta Sedan si motor 1,6l benzina.
Pot sa spun ca aceasta masina m-a convins sa raman alaturi Mitsubishi forever !!!

In rest sa auzim de bine si va doresc multi km alaturi de Mitzubishu !!!

Dan,
andrei
Salutare si bun venit printre noi! Sa ai parte de cat mai multi km fara incidente! Daca vrei sa ne prezinti mai pe larg masina, te invit sa o faci aici. :wink:
COObra
...............
dach
Revin cu detalii despre Mitsubishi Carisma , fabricatie Nov.2000 , motor 1,6L 16V , benzinar.
Am cumparat-o in Dec.2005 din RO, avand 5 ani vechime la vremea aceea si 178.000 Km la bord. Carisma a fost cumparata de noua de la reprezentanta Mitsubishi din Bucuresti de primul proprietar , cred ca a cam circulat cam toti km prin RO ( cine stie ???) si nu m-a deranjat nr mare de km de la bord pe care ii avea , chiar am preferat sa stiu mai exact nr de km decat sa fi fost modificat kilometrajul sa para mai "atragatoare". Stiu multi care si-au luat masini de 5-6 ani cu 70-80 mii km de la "pensionari , care le-au tinut in garaj si le foloseau doar in weekend!!!". Sa fim seriosi. Prefer sa stiu mai exact ca sa nu fiu luat prin surprindere de eventualele defectiuni care survin.In 2 ani de cand o am, am schimbat la ea toba mica (cea veche era originala ), un rulment care tine axul principal din cutia de viteze si pe a carui flansa culiseaza rulmentul de presiune din acesta cauza am schimbat si placa de presiune si discul de ambreiaj , care mai duceau vreo 60-70mii km, reamintesc cutia de viteze este de RENO Clio ( are semnul de RENO pe ea si dupa codul de pe ea , la service-ul RENO mi-a spus ca-i de Clio si acel rulment se strica de obicei la primii 40-50 mii km la Clio, la mine la 185 mii km!). Am mai schimbat la ea un rulment la tambur axa spate (mare atentie la piese de schimb pt Mitzubishu toti vanzatorii de piese auto pe la care am fost credeau ca-i japoneza si piesele de schimb sunt foarte scumpe dar... se inselau ,ce sa faci daca majoritatea oamenilor au VW-Opel-Ford-Reno si ...Dacii...) si am mai schimbat placutele de frana fata .
Proprietarul de la care am cumparat masina a incercat sa curete sticla de la faruri cu benzina sau diluant , asa ca farurile erau matuite si dadeau o lumina chioara, asa ca a trebuit sa cumpar altele , noroc cu ebay.de .
Dupa ce am cumparat masina , am schimbat uleiul motor ( semi-sintetic) si am adaugat tratament motor Nulon ( NU aditiv ulei !) si am mai bagat in rezervorul de carburant injector cleaner . Pot sa spun ca motorul meu nu manaca strop de ulei , doar benzina fara Pb!
Am iesit de 2 ori din tara cu ea in Germania si Austria, in afara de a verifica nivelul uleiului nu am mai facut altceva sub capota , se comporta extraordinar pe autobahn, multumesc sorei ei Volvo S40 cu care imparte acelasi sasiu , pt suspensia ei independenta si dupa cum se pare pt tabla ei galvanizata , care am inteles ca atunci cand a fost luata de noua avea o garantie la caroserie de 12 ani. Asta am citit pe alte forumuri , daca au mintit altii , atunci mint si eu .
Cand am cumparat masina , pretul in Germania pe mobile.de era la fel cu cat am dat eu pe ea si eu am iesit in castig ca nu a mai trebuit sa platesc accize ca era de la inceput inmatriculata in RO .
Rog ca si ceilalti posesori de Mitzubishu Carisma sa ne impartaseasca din experientele lor decand sunt in posesia lor.
Daca am postat gresit topicul rog administratorul sa-mi mute mesajul cu scuzele de rigoare...

Numa' bine!
Dan,
mayer_maryus
AM APARUT SI EU PE AICI TOT CU UN MITSU CARISMA DINAMICS .......tongue.gif

APROPOS...ARE CAREVA CD DE NAVIGATIE PT ROMANIA? EU AM DOAR GERMANIA...
keny
Fratilor, nu prea va agitati cu masinutele voastre vechi la "Masina mea si Jurnal de bord". Nu inteleg de ce nu o faceti.
Probabil cand intrati pe threadul dedicat si vedeti numai modele noi, va intimidati. :idea: Nu mai faceti asta!
Intrati aici si dati bice cu detalii si poze sexy. smile.gif
mayer_maryus
SRY DAR EU INCA NU AM POZE CU EA DAR CU PRIMA OKAZIE CAND AI FAC SA FII SIGUR CA VOR AJUNGE SI ACOLO
Marius
eu sunt la a doua carismutza smile.gif si in oras la mine mai sunt cel putin 6( atatea am vazut eu) @ Baia Mare
mayer_maryus
QUOTE (quaieee)
eu sunt la a doua carismutza smile.gif si in oras la mine mai sunt cel putin 6( atatea am vazut eu) @ Baia Mare

ce carismutza ai ? am ,model, motor? ai navi pe ea (ma refer la cel de fabrica) ?
Marius
prima a fost un 1.9 diesel din 2003 decembrie si am dat 7000 pe ea (inmatriculata),102 cai ,oglinzi electrice si incalzite , abs,radio cd,geamuri electrice fata,inchidere centralizata ,computer de bord scaune reglabile si pe inaltime,volan reglabl si cam atat....
a doua casimutza, respectiv asta pe care o am acum e tot un 1.9 de 102 cai din 2004 ianuarie, aceleas dotari + incalzire in scaune , magazie 6 cduri,spalatoare faruri(e doar putza aia ce imprastie apa nu e si stergator)....nici asta nu are navigatie pret 7500 inmatriculata e luata din iasi de la un tip si avea doar 49000...poze nu am cu ea...adica am dar e prietena pe masina wink.gif) cand o sa ii fac niste poze o sa le postez
prima era sedan , a doua e hatch
andrei
Pai eu garantez ca nu se supara nimeni ca apare si prietena ta in poze. laugh.gif
mayer_maryus
QUOTE (quaieee)
prima a fost un 1.9 diesel din 2003 decembrie si am dat 7000 pe ea (inmatriculata),102 cai ,oglinzi electrice si incalzite , abs,radio cd,geamuri electrice fata,inchidere centralizata ,computer de bord scaune reglabile si pe inaltime,volan reglabl si cam atat....
a doua casimutza, respectiv asta pe care o am acum e tot un 1.9 de 102 cai din 2004 ianuarie, aceleas dotari + incalzire in scaune , magazie 6 cduri,spalatoare faruri(e doar putza aia ce imprastie apa nu e si stergator)....nici asta nu are navigatie pret 7500 inmatriculata e luata din iasi de la un tip si avea doar 49000...poze nu am cu ea...adica am dar e prietena pe masina wink.gif) cand o sa ii fac niste poze o sa le postez
prima era sedan , a doua e hatch

:-D super tare sa o stapanesti sanatos:P

eu tot caut un cd de navigatie.....care nu-l gasesc deloc:(( de vreo 2 luni...
Marius
mersi Marius smile.gif
cateva poze pe care le-am gasit prin telefon, imi cer scuze pt rezolutia si calitatea prosta dar e cam slabuta camera telefonului
Marius
si inca cateva
mayer_maryus
QUOTE (quaieee)
mersi Marius smile.gif
cateva poze pe care le-am gasit prin telefon, imi cer scuze pt rezolutia si calitatea prosta dar e cam slabuta camera telefonului

hmm hai sa pun si eu 2 poze nu cine stie ce...sad.gif
andrei
Daca nu reusesti, da-le pe mail la andrei@mitsu.ro si le urc eu. :wink:
carisma_gdi
Hop si eu.. eu am Carisma 1998 1.8 GDI 240 K Km la bord iar acuma merge in IV trepte... a V-a are ceva probleme.

Dan am inteles ca ai avut si tu ceva probleme la cutia de la a ta. Ai ceva mai multe date despre cutii? Oare are si a mea cutie RENO sad.gif

Mersi!
dorukeloo
Salut Dan.Si eu sunt din Tm si am o carisma comfort 1,9 DI_D(TDI).Daca vrei sa ne cunoastem(sa schimbam impresii)contacteaza-ma pe mess(dorukeloo).
mayer_maryus
MA FRATILOR CU CARISME CARE AVETI NAVIGATIE???
dorukeloo
ceao.eu unul(adik machina)n-are.
dach
Din cate am citit pe alte forumuri se pare ca si Mitsubishi Carisma cu motor 1,8 GDI are cutie de viteze de la Reno, daca nu ma insel cutie , de Laguna, totusi vezi si pe: http://www.mitsubishi-forums.com , acolo gasesti si un forum despre Carisma .

Succes ,
Dan,
sorin
:-D :-D :-D :-D :-D :-D ASTA CREZI TU ......DAR NU ESTE ASA.SI EU AM O CARISMA CU TRAPA.AM INTELES CA ESTE SINGURA DIN TARA..................ASA CA LASO MAI MOALE CU LAUDATUL...... :wink: :wink: :wink:
zeus_anoxia
OFFTOPIC: Încercăm să scriem un pic mai frumos/estetic?? Mă dor ochii în fundul capului citind acest topic... oare sunt singurul??
Marius
QUOTE (sorin)
:-D :-D :-D :-D :-D :-D ASTA CREZI TU ......DAR NU ESTE ASA.SI EU AM O CARISMA CU TRAPA.AM INTELES CA ESTE SINGURA DIN TARA..................ASA CA LASO MAI MOALE CU LAUDATUL...... :wink: :wink: :wink:

de ce crezi ca e singura din tara?smile.gif
Andrei_RC
OT: Daca e mai greu cu gramatica macar scoateti caps lock-ul cand scrieti.

reformulez: DACA E MAI GREU CU GRAMATICA MACAR SCOATE-TI CAPSLOCUL CAND SCRIE-TI.
carisma_gdi
Mersi de informatii referitor la cutia de viteza. Inca un motiv in plus sa cumpar masina 100% Mitsubishi. Ce vine de la Reno lasa de dorit sad.gif
YaKuZa
Salutare...intru si eu cu carisma mea GDI din 98 motor 1.8 , 115cp...Momentan nare nimik pe ea:d pe viidor am degand sa bag ceva:D ca am niste poze cu carisma tunate;)... se gasesc greu piese de tuning la ea of:(
chacha
A mai aparut o Carisma. Am cumparat eu una de la un prieten. Carisma 2002 , 1.6i, varianta Confort, culoare bleu.

Voi atasa poze originale dupa ce imi soseste, adica peste vreo saptamana.

Ma sperie faptul ca nu prea exista si nu stiu costurile de intretinere dar am facut 500km cu ea si m-am indragostiti pe loc de ea. Daca mai are cineva modelul asta, rog mai multe detalii ca forumul e cam slabut pe acest model, neexistand foarte multi proprietari de Carisma in Romania.
YaKuZa
pai e o masina mai deosebita:D...cel putin la a mea din 98 acuma am o problema cu ea:P mi so dus pompa de benzina si ma costa 17 mil...in rest alte probleme n`am avut cu ea...dak mai apare ceva iti mai zik preturi:P
elena_sch
Buna! Am aterizat si eu la voi in forum. Poate gasesc vreun cumparator pentru o frumusete de Mitsubishi Carisma:). Este din 1999, cumparata de la reprezentanta din Romania, nu a avut evenimente, e bine intretinuta, are 132CP, 1.9, 134.000 km la bord care sunt cat se poate de reali. O vand pentru ca mai am una in familie si nu ne mai tine punga pentru doua. Nu stiu care e pretul la o astfel de masina, eu ma gandeam la 6300-6500 E, negociabil
Asi
Salut. Am si eu Carisma Sedan 1.9 Di-D 2004, cu 110000km - fabricata in olanda

E ok masinuta, adica mi-a crapat corpclapeta de acceleratie (de aer) si scapa ulei si nu se putea tura motorul.. a fost o reparatie usoara la pret mic (>300ron). in rest am bagat numa revizii.
mayer_maryus
in curand poze cu mitsa mea:D
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.